100 let Krematoria v Pardubicích: Odhalování historie a kulturního dědictví

Pardubice – Krematorium v Pardubicích slaví významné jubileum – 100 let od svého založení. Tato historická událost si zaslouží řádné připomenutí, a proto nás těší, že Vám můžeme představit program akcí, který přinese nezapomenutelný zážitek a odhalí bohatou historii a kulturní dědictví tohoto místa.

Oslavy byly zahájeny již na začátku tohoto roku vernisáží venkovní výstavy „Chrám ohně – 100 let pardubického krematoria, která je volně přístupná a zájemci si ji v areálu pardubického Centrálního hřbitova mohou prohlédnout během otevírací doby centrálního hřbitova do 20. listopadu 2023.

Otevírací doba centrálního hřbitova v Pardubicích

duben – říjen 7:00 – 20:00 hod.
listopad – březen 7:00 – 18:00 hod.

Jedním z vrcholů oslav, které Služby města Pardubic a.s. připravily, bude promítání kultovního českého filmu Spalovač mrtvol přímo ve velké obřadní síni krematoria. Tento film, který je úzce spjat s tématem krematoria, bude uveden 27. září a 4. října. Vstupenky na tuto jedinečnou projekci jsou k dispozici v předprodeji Východočeského divadla Pardubice. Tímto se diváci dostanou na místo, které má s touto hororovou černou komedií neodmyslitelnou spojitost, protože podstatná část filmu byla natáčena přímo v  krematoriu v Pardubicích. „Věříme, že možnost sledovat příběh zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla přímo v prostředí, kde byl natočen, bude pro mnohé zájemce velmi lákavá." uvedl Aleš Kopecký, místopředseda představenstva pověřený řízením společnosti Služby města Pardubic a.s., která krematorium vlastní a provozuje.

Spalovač mrtvol:

Drama / Horor / Thriller / Psychologický / Komedie
Československo, 1968, 96 min
Režie: Juraj Herz
Předloha: Ladislav Fuks (kniha)
Scénář: Ladislav Fuks, Juraj Herz
Kamera: Stanislav Milota
Hudba: Zdeněk Liška
Hrají: Rudolf Hrušínský, Vlasta Chramostová, Jana Stehnová-Čechová, Miloš Vognič, Ilja Prachař, Zora Božinová, Eduard Kohout, Jiří Lír
zdroj: csfd.cz

Další nezbytnou součástí oslav bude den otevřených dveří v krematoriu, který se uskuteční na státní svátek 28. 10. Během tohoto dne budou návštěvníci mít možnost hlouběji nahlédnout do historie a současnosti krematoria. „Vzhledem k dlouhodobému velkému zájmu o dny otevřených dveří v krematoriu připravujeme u příležitosti 100. narozenin této národní kulturní památky pro zájemce komentované prohlídky, během kterých kolegové přiblíží význam a funkce tohoto místa." uvedla Klára Sýkorová, tisková mluvčí Služeb města Pardubic a.s. Zájemci tak mohou vidět nejen celou historickou budovu včetně jejího zázemí, ale i moderní část s aktuálně používanými kremačními pecemi. Vstupenky na tento den jsou k dispozici v předprodeji Východočeského divadla Pardubice.

Součástí oslav bude také vydání speciální edice známek připomínajících 100 let krematoria v Pardubicích. Tyto sběratelské známky budou k dostání od 1. září 2023 a představují jedinečnou příležitost vlastnit kousek historie tohoto místa. Prodej známek bude probíhat na provozovně pohřební služby na Dubině (J. Zajíce 875, Pardubice, tel.: 733 780 733). S ohledem na veliký zájem, nepřijímají Služby města Pardubic a.s. před 1. září žádné objednávky ani rezervace na tyto unikátní známky.

Oslavy 100 let Krematoria v Pardubicích jsou mimořádnou příležitostí pro veřejnost, aby se seznámila s bohatou historií tohoto místa a ocenila jeho kulturní dědictví i současnou nezastupitelnou funkci. Srdečně vás zveme, abyste se připojili k nám a oslavili tuto významnou událost.

Zajímavosti

  • Soutěže na architektonický návrh krematoria se zúčastnilo neuvěřitelných 81 návrhů. Návrh posuzovali například architekti Josef Gočár, Ladislav Machoň nebo Karel Kotten.
  • Stavba krematoria byla zadána firmě Ing. Karel Kohout a Jaroslav Krupař.
  • První obřad se v pardubickém krematoriu uskutečnil 28. září 1923 a zesnulou byla paní Marie Řezačová.
  • Do konce června 2023 bylo celkově v pardubickém krematoriu provedeno 348 258 žehů.
  • Pece se do 30. let 20. století se vytápěly koksem, poté svítiplynem.
  • Původní spalovací zařízení vybudované firmou Rottenbach z Bernu bylo v provozu až do roku 1995.
  • Autorem vnitřní výmalby je malíř František Kysela.
  • Kolumbárium dokončené ve 30. letech navrhl architekt Karel Řepa.
  • V roce 1958 byla budova krematoria  zapsána na seznam kulturních nemovitých památek, v roce 2010 byla prohlášena národní kulturní památkou.

Autor: Mgr. Klára Sýkorová 
Zdroj a foto: Služby města Pardubic a.s. 
Titulní foto: archiv redakce Pardubice ŽIVĚ