17. ročník Pardubického letního kina Rebel
Pardubice – Padesát tisíc diváků během 75 promítacích dnů, k tomu další dvě tisícovky návštěvníků festivalu Nachmelené mlýny, ale zejména zcela dokončený areál na pravém břehu Labe, vedle mostu Pavla Wonky. Pardubické letní kino Rebel ve svém 17. ročníku obhájilo status největšího kina v republice.
Mezi diváky k nejoblíbenějším filmů letošního ročníku patřily páteční české snímky, jako Prezidentka, Vyšehrad: Fylm, Tři tygři ve filmu a samozřejmě premiéra dokumentárního snímku Krychlič, která se pro velký zájem promítala hned několikrát. „Kino navštívilo během sezony odhadem na 50 tisíc diváků. Kromě jmenovaných snímků diváky upoutal snímek Klan Gucci a pak středeční rodinné filmy," řekl zakladatel Pardubického letního kina Rebel Jan Motyčka.
Projekt letního kina je ve svém oboru výjimečný, a to nejen díky propracované dramaturgii, akcentu na premiérové tituly, osobní přítomnost tvůrců a propojení s dalšími uměleckými žánry, ale i díky svému sociálnímu přesahu. Pamatuje na veškeré skupiny diváků a všichni mají – na rozdíl od ostatních letních kin – vstup zcela zdarma. Proto má letní kino také už deset let záštitu Ministerstva kultury ČR a je jedním z nejvýznamnějších kulturních podniků nejen Statutárního města Pardubic, ale i Pardubického kraje.
Organizátoři navíc po čtyřech letech areál dobudovali, takže se Pardubické letní kino Rebel po závěrečné bilanci svého 17. ročníku může opět hrdě pyšnit titulem evropský unikát. „Podařilo se dokončit bary s občerstvením, které jsou vyrobené ze námořních kontejnerů obložených dřevem a krásně zapadají do okolní krajiny. Návštěvníci si mohli vychutnat nejen kvalitní filmový zážitek, ale nově také havlíčkobrodské pivo Rebel a na místě připravovanou pizzu. Vrátil se také původní
pořadatelský tým, což přispělo k příjemné atmosféře," uvedl Motyčka.
Kino přitom před sedmnácti lety začínalo jako malá regionální přehlídka filmů a jeho organizátoři a zakladatelé měli jediný cíl: připravit program tak, aby byl atraktivní jak pro milovníky art filmů, tak pro příznivce lehčích žánrů a letních komedií. Tehdy ještě netušili, že zakládají největší projekt svého druhu v republice, a že se jim navíc povede na celorepublikové úrovni vzkřísit umírající tradici promítání filmů pod hvězdnou oblohou. „Před sedmnácti lety byla totiž letní kina na okraji
zájmu a nikdo je nechtěl pořádat. Tvrdilo se, že diváci mají vyšší nároky dané multiplexy a nestojí o venkovní a méně komfortní projekce," řekl Motyčka.
Organizátoři ale vsadili na to, že filmoví fanoušci jsou do značné míry nostalgičtí a nepodléhají tak snadno módním trendům. Jejich intuice je nezklamala. Po úspěchu Pardubického letního kina začaly podobné projekty postupně vznikat na velkých filmových festivalech a poté se k nim začala vracet i další města.
Pořadatelé však neusínají na vavřínech a své mety stále posouvají. Chtějí z Pardubic vytvořit hlavní město letních kin a areál na pravém břehu Labe postupně proměnit ve specifickou relaxační oázu, v níž se budou setkávat nejen fanoušci kinematografie, výtvarného umění a divadla, ale i příznivci letních sportů.
Tím získává celý projekt další přidanou hodnotu a potvrzuje, že je i v evropských poměrech zcela výjimečný. Organizátoři chtějí do budoucna zdokonalit svou domovskou scénu, okrášlit ji, aby evokovala iluzi dokonalého léta se vším všudy a vytvořit celodenní program, v němž budou mít přes den prostor další kulturní aktivity a také sport a večer bude vyhrazen filmu. Už letos našel v areálu přechodný domov například festival Nachmelené mlýny, Mistrovství České republiky
v házení podkovou, Drakiáda a další.
Zdroj a foto: Pardubické letní kino Rebel