Americký Texas zaplavily české vlajky, koláče a pivo. V Ennis zazářili i pardubičtí konzervatoristé…

Texas/Pardubice – 52. ročníkem National Polka Festivalu vyvrcholilo turné studentů Konzervatoře Pardubice v americkém Texasu, kde již od poloviny 19. století žije početná česká komunita. Nejen pro krajany a krajanské spolky odehráli studenti v rámci festivalu několik koncertů pro tisíce návštěvníků z celých Spojených států amerických. Studenty na cestě doprovázel také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který se mimo jiné setkal se starostkou města Ennis Angie Juenemannovou a zástupci Sokola Ennis. Od starostky města obdržel při úvodním ceremoniálu také čestné občanství.

„Ennis se každý rok na víkend stává centrem české kultury v celých Spojených státech. České vlajky, hudba, kroje a obecně historie jsou k vidění po celém městě, kterému dominuje naše trikorola. Lidé hrdě nosí české a moravské kroje, tancují polku, což působí v kontextu místa konání mnohdy až neuvěřitelné. I po několika generacích se přistěhovalci z tehdejšího Rakouska-Uherska a poté Československa hrdě hlásí k odkazu svých předků, kteří do Spojených států dorazili za svým americkým snem a lepším živobytím," uvedl hejtman Martin Netolický. „Tradice našeho státu si musíme neustále připomínat a udržovat je i u nás, a to nejen v roce výročí 100 let od vzniku samostatného státu. Mnohdy je však sounáležitost k našemu státu silnější u našich krajanů v zahraničí než u nás samotných, což bychom se měli snažit změnit a vštěpovat hrdost k národu a jeho kultuře mladé generaci," řekl hejtman Martin Netolický. Ten se v rámci festivalu setkal také se starostkou města Ennis Angie Juenemannovou a členy Sokola Ennis. Starostka města předala v rámci slavnostního ceremoniálu, který následoval po průvodu alegorických vozů, hejtmanovi čestné občanství města.

National Polka Festival

Polka festival je jedním ze dvou hlavních kulturních událostí v Ennis. Poprvé se uskutečnil v roce 1967 a od té doby se pravidelně koná o víkendu navazujícím na Memorial Day (připomínka těch, kdo sloužili v ozbrojených silách USA). Festival prezentuje českou kulturu – hudbu, tance, jídlo a pití. Festival si drží renomé jednoho z největších festivalů svého druhu v USA a navštěvuje ho až 50 tisíc lidí, kteří chtějí zažít atmosféru své „staré vlasti".

Sokol Ennis

Historie místního Sokola se datuje od roku 1908. Součástí centra je i české muzeum a knihovna, kde jsou uloženy historické fotografie česko-amerických krajanů a historické české oděvy a uniformy, v nichž tito patrioti bojovali v několika válkách. Sbírka se postupně rozrůstá i o fotografie z cest krajanů do vlasti jejich předků a o další artefakty věnované potomky původních usedlíků. Patří mezi ně řada knih, které dnes jsou k vidění v ČR jen obtížně. „Sokol Ennis je součástí celoamerické sítě této instituce a místní pobočka nese jméno K. H. Borovského, jehož portréty jsou součástí výzdoby budovy Sokola, a kterého zde srovnávají s Abrahamem Lincolnem," uvedl hejtman Martin Netolický.

Zdroj a foto: Pardubický kraj