Autobusové nádraží i parkoviště u lihovaru brzy skončí. Kde budou náhradní?
Pardubice – V tomto týdnu se uskutečnilo společné jednání Rady Pardubického kraje a Rady města Pardubic. Mezi témata patřila i situace okolo autobusového nádraží.
Vzhledem k avizovanému zrušení stávajícího autobusového nádraží musí město řešit vybudování terminálu pro regionální dopravu a nouzové řešení pro zastavování dálkových autobusů. „Ve druhé polovině letošního roku získáme od vlastníka pozemků informaci, zda bude možné autobusové nádraží využívat také v roce 2020 či nikoliv. Jisté však je, že v červnu začnou demoliční práce u lihovaru, což bude znamenat zrušení současného parkoviště," uvedl náměstek primátora Petr Kvaš. „Vzhledem k tomu, že nás jednoho dne zavření nádraží čeká, musíme být připraveni. Řešíme proto s městem umístění stání námi objednávaných dálkových autobusů. Jednou z variant je oblast na ulici kpt. Bartoše v lokalitě obchodních domů Albert a UNI Hobby. Další jednání, která konkretizují podobu stání v mezidobí od zavření nádraží a před vybudováním terminálu B, budou i nadále pokračovat," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.
Představitelé města v rámci jednání odprezentovali také postup v případě vybudování terminálu B v bezprostřední blízkosti autobusového nádraží. Investiční náklady celé stavby jsou v tuto chvíli odhadovány na přibližně 163 milionů. Město předpokládá získání až 100 milionů korun z programu ITI. „My jsme se zavázali podpořit tento projekt částkou 12 milionů korun, což mohu avizovat, že dodržíme. Celá oblast je důležitá jako přestupní zóna a vstupní brána do města, kterou proudí tisíce lidí. Obdobných projektů vzniká v regionu celá řada a jsou primárně financované z evropských fondl a městských rozpočtů," uvedl hejtman Netolický.
„Byť město není objednatelem ani provozovatelem regionální a dálkové dopravy, cítíme, že vybudovat komfortní terminál v blízkosti vlakového nádraží a terminálu MHD je službou pro obyvatele města i celého kraje," uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková. „Současně s investičními náklady se již nyní musíme zabývat budoucími provozními náklady. Ty jsou předběžně odhadovány na více než 3 miliony korun ročně. Naším záměrem je dosáhnout toho, aby byl provoz ekonomicky soběstačný," dodává náměstkyně.
Zdroj: Magistrát města Pardubic
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ