Během několika dnů již třetí požár osobního vozu na Pardubicku…

Pardubicko – K požáru osobního vozidla Fiat Punto vyjížděli v úterý 21. dubna odpoledne profesionální hasiči do Pardubic k Anenskému podjezdu. Řidič s autem zastavil na semaforech a cítil benzín. Po chvíli už auto zachvátily plameny. Řidič stačil včas automobil opustit.

Příčinou vzniku požáru byla technická závada na palivovém systému. Škoda byla předběžně vyčíslena na 25 tisíc korun.

Během několika dnů se jedná již o třetí požár osobního vozidla na Pardubicku.

A co je nejčastější příčinou požárů vozidel? 

V největší míře to jsou technické závady, následovány úmyslným zapálením, a nakonec požáry způsobené dopravní nehodou vozidla.

Vyšetřovatelé, kteří zjišťují příčiny vzniku požárů radí, jak se vyvarovat požáru: „Je to v každém případě řádná údržba vozidel a jejich pravidelné kontroly. U starších vozidel je nejčastější příčinnou vzniku požáru netěsnost na palivové soustavě – benzínová vozidla: netěsnost pryžových hadic, popraskané a uvolněné hadice. U naftových vozidel většinou dojde k uvolnění přepadové hadice a úniku nafty do motorového prostoru. Při styku paliva s horkým povrchem dojde ke vznícení paliva (výfukové potrubí)," říká vyšetřovatel příčin požáru HZS Pardubického kraje por. Aleš Janda, DiS.

HZS Pozar auto Anensky 2104202003
« z 7 »

Další příčinou vzniku požáru může být elektrický zkrat – při jízdě vozidla dochází k rázům a vibracím, při kterých dojde k uvolnění ve spojích mezi elektrickými vodiči a spotřebiči (světla, ventilátory, pojistkové skříně, autobaterie…) a následně ke vzniku přechodového odporu a požáru, nebo porušení izolace vodiče a následný zkrat. U starších vozidel také dochází k uvolnění tepelně zvukové izolace na karoserie vozidla v motorovém prostoru a následnému pádu na horký povrch výfukového potrubí a tím dojde ke vzniku požáru. U nových vozidel je většinou příčina vzniku požáru zkrat na elektroinstalaci vozidla. U nákladních vozidel dochází k poruše brzdové soustavy, za jízdy kolo soustavně lehce brzdí a tím dochází ke tření a vzniku tepla, které se neustále zvyšuje a pak dojde k poškození pneumatiky, která bouchne a následnému požáru.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, územní odbor Pardubice