Česko-polská Hřebenovka získala finance z Evropské unie…

Pardubice/Sulislaw – Na zasedání Monitorovacího výboru Operačního programu INTERREG V-A Česká republika – Polsko se v minulých dnech rozhodovalo o podpoře projektů v tolik očekávané oblasti turistiky a zpřístupnění historického dědictví. Ze stran žadatelů byly předloženy projekty převyšující šestinásobně stanovenou alokaci na uvedené kolo. Na tomto zasedání bylo k podpoře schváleno 12 projektů z celkově 50 projednávaných. Byl mezi nimi i strategicky významný projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část, kterého se účastní i Pardubický kraj.

„Jedná se o historický úspěch, jinak to nemohu nazvat. U Hřebenovky je celkem 18 partnerů, což vyžadovalo ohromné úsilí pro sladění potřebných dokumentů a termínů. Těší mě zejména účast krajských samospráv v projektu, což je důkaz, že tento záměr má význam i pro samosprávné celky," komentoval situaci Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, který je zároveň koordinátorem a zpracovatelem projektu.

Radní Pardubického kraje pro cestovní ruch René Živný dodal: „Pardubický kraj je od začátku partnerem tohoto prestižního projektu a já jsem velmi potěšen, že projekt nakonec získal podporu, bude to velké táhlo pro cestovní ruch v česko-polském pohraničí." Radní Pardubického kraje Hana Štěpánová s gescí pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace upřesnila: „Pardubický kraj na svém území zajistí ve spolupráci s Klubem českých turistů označení hřebenové trasy a napojení na označení na území Olomouckého a Královéhradeckého kraje. Zabezpečí také značnou část propagační kampaně celého projektu."

V rámci celého projektu bude obnovena historická dálková turistická trasa s několika propojeními přes hranici, vybudováno 11 rozhleden (z toho 8 rozhleden bude historickým obnovením již zaniklých rozhleden), vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra v Neratově a Novém Hrádku a současně bude obnoven Jánský most v Neratově. Celý projekt bude provázen masivní propagační kampaní.

Zdroj a foto: Pardubický kraj