Českotřebovské gymnázium má nové venkovní učebny přírodních věd…
Česká Třebová – Po Vyšší odborné škole a střední škole technické se v České Třebové dočkala nových odborných učeben také druhá krajská škola, kterou je zdejší gymnázium. To tak dostalo předčasný dárek ke svým 110. narozeninám, které v letošním roce slaví. V rámci projektu, který byl podpořen z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu, byly vybudovány venkovní přírodovědné učebny a modernizovány učebny fyziky. Celkové náklady projektu přesáhly 20 milionů korun.
„Byť se dlouhodobě hovoří o podpoře technického a přírodovědného školství, tak je nutné si uvědomit, že nehovoříme pouze o odborných školách a učilištích, ale právě také o gymnáziích, ze kterých pokračují studenti nejen na humanitní obory, ale především na technické či přírodovědné, a proto chceme, aby výuka probíhala v moderních podmínkách. Celou investici lze rozdělit na dvě části. Tou první jsou odborné učebny fyziky včetně moderního vybavení a experimentální techniky. Druhou a oku kolemjdoucího viditelnou částí jsou venkovní přírodovědné učebny včetně jezírka a dalších prvků. Celkově se pohybujeme na investici mírně přesahující 20 milionů korun," uvedl hejtman Martin Netolický, který také připomněl, že investice budou ve škole pokračovat i nadále. „Stejně jako například ve Vysokém Mýtě jsme čekali, až bude možné na památkově chráněné budovy, mezi které patří také českotřebovské gymnázium, čerpat evropské prostředky do energetických úspor. To se nakonec podařilo a celá investice za přibližně 13 milionů korun by měla být dokončena v průběhu příštího roku. Fasáda nebude zateplena, takže bude zachován její původní vzhled, který je dominantou města," řekl hejtman Netolický, který v rámci návštěvy zavzpomínal také na svá studijní léta na českotřebovském gymnáziu.
Postupné vybavování krajských škol moderními technologiemi si pochvaluje také krajský radní Bohumil Bernášek. „Doba jde v oblasti technologií velice rychle dopředu a my se proto snažíme v rámci našich možností reagovat. Různé měřicí přístroje jsou již propojené přímo s počítačem potažmo dataprojektorem a je možné výsledky měření promítat celé třídě. Velmi se mi líbí také venkovní prostory, které studenty přibližují přírodě. Mohou tak sledovat nejen hnízdící ptactvo, ale také například měřit kyselost vody v jezírku a s těmito výsledky nadále pracovat," řekl Bohumil Bernášek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj