Cesta od štěněte po asistenčního psa se zastávkou v Globusu…

Pardubice – Na přelomu měsíce jste před pardubickým Globusem mohli zahlédnout obytný vůz, který zde několik dní parkovali trenéři organizace Pomocné tlapky o.p.s. Důvodem bylo předání asistenčního labradorského retrívra klientce na vozíčku. Součástí předání byl také zkušební nákup v Globusu.

20 let činnosti a přes dvě stovky předaných pomocníků

Pomocné tlapky o.p.s. mají za cíl vychovávat a cvičit asistenční psy pro tělesně postižené klienty z celé republiky. Ty poskytuje společnost klientům do užívání zdarma, včetně následné podpory. Asistenční pes pomáhá širokému spektru osob se zdravotním postižením při denních činnostech. Díky němu mohou lidé s postižením žít plnohodnotnější a samostatnější život, v případě mnoha dospělých bez větší závislosti na pomoci dalších lidí. Společnost je financována pouze formou darů od jednotlivců, firem, nadací, z veřejné sbírky, ale také vlastní výdělečnou činností, pořádáním přednášek, veřejných akcí a provozováním e-shopu.

Od štěněte k hrdinovi za dva roky

Společnost Pomocné tlapky volí plemena Labrador, Retriever, Gulden Land, Flat-coated Retriever především pro jejich přátelskou povahu a vrozenou chuť aportovat. S výběrem začíná už v momentě, kdy chovatel plánuje vrh. Mezi důležité aspekty výběru patří mimo jiné zdraví rodičů štěněte i prostředí u chovatele.

Příprava asistenčního psa trvá přibližně 2 roky a nedá se říct, zda je lepší pes, či fena. Důležitější jsou schopnosti, povaha, temperament, talent psa a soulad s klientem. První fáze je předvýchova mladého psa od 8 týdnů do roka v rodině dobrovolníka, kde se pes již připravuje na svoji budoucí roli. Po dovršení pohlavní a mentální dospělosti se pes zařazuje do speciálního výcviku. Ten trvá průměrně 8-10 měsíců.

Nejnáročnější je ta část, kdy se připravený pes secvičuje s klientem, nejprve v tréninkovém bytě a později i u klienta. Ten se musí naučit povelování, jak pečovat o psa, jak si poradit při řešení různých situací při soužití s novým parťákem. 

Asistenční pes zvládne cca 40-50 pokynů a svého páníčka doprovází všude, kam je potřeba. Má tedy právo vstupu do veřejných prostorů, obchodů, kostela, divadla, také může do zdravotnických zařízení, či nemocnice. Pes musí být označen košilkou, klient by měl být schopen prokázat se průkazkou asistenčního týmu školy, která psa vycvičila a certifikovala.

Celá příprava asistenčního psa stojí za dva roky přibližně 280 tisíc Kč. Cena takového psa je ovšem nevyčíslitelná, především protože to není „jen" vycvičený pes, ale je to parťák pro člověka s handicapem, někdy jediný přítel.

V současné době bývá asistenční pes běžnou součástí našeho života. Většina lidí na tyto psy reaguje velmi pozitivně, mají potřebu jej hladit a mluvit na něj. Neuvědomují si však, že „vyrušování" psa při práci může vést k problému, kdy pes ztratí koncentraci, může např. špatně položit tlapku, kterou mu následně přejede invalidní vozík.   

Každý pes je originálem, každý klient má své potřeby.

Klientka z Pardubic, paní Romana, čekala na svého prvního asistenčního psa 18 měsíců. Největším pomocníkem pro ni bude především doma a zajistí také její bezpečí při nákupu. Do nákupního seznamu tak nyní přidá krmení a pamlsky, které může v Globusu svému čtyřnohému hrdinovi pohodlně zakoupit.

Informace o společnosti Pomocné tlapky o.p.s., včetně možností podpory najdete na www.pomocnetlapky.cz.