Cesta za snem: z kroužku až k profesionálním hasičům

Pardubice – Dům dětí a mládeže BETA každý týden přivítá kolem dvou tisíc dětí, které se přicházejí věnovat svým zálibám a koníčkům. Kromě dvou pracovišť DDM na Dubině a ve Štolbově ulici je součástí BETY také kroužek hasičů, který působí již deset let při Sboru dobrovolných hasičů ve Svítkově. Jeden z jeho prvních členů František Pejchal je dnes už studentem střední školy a zdá se, že jeho dětský koníček se stane jeho povoláním. Položili jsme mu pár otázek. 

Co tě přivedlo k tomu, že jsi se jako malý rozhodl chodit do kroužku hasičů?

K hasičům mě přivedl můj táta a taky účast v kroužku Domu dětí a mládeže BETA. Táta měl o hasičský sport zájem dlouhodobě, ale realizoval ho až když jsme se z polabinského sídliště přestěhovali do Svítkova. Tam právě obnovili činnost Sboru dobrovolných hasičů, při kterém začal působit hasičský kroužek BETY. V roce 2014 po setkání se starostou sboru Jirkou Chmelíkem se táta stal členem sboru a já členem kroužku hasičů.

Jaké zážitky z kroužku hasičů ti nejvíce utkvěly v paměti?

Moc dobře si pamatuji okamžik, kdy na akci „Pálení čarodějnic" v roce 2015 dorazila našeho první automobilová cisterna. Hodně zážitků mám taky z účasti na závodech, těch bylo mnoho, slavili jsme taky nějaké úspěchy a v našem kroužku byla opravdu dobrá parta.

Proč ses rozhodl právě pro studium oboru hasič na střední škole?

Chci se stát profesionálním hasičem, příslušníkem Hasičského záchranného sboru. Chci řešit následky mimořádných událostí, chci zachraňovat životy a majetek obyvatel a studium na tohoto oboru mě určitě dobře připraví pro toto povolání.

Jaké jsou podle tebe nejdůležitější vlastnosti, které by měl mít profesionální hasič?

Profesionální hasič podle mě musí být především zdravý a musí mít perfektní fyzickou kondici. Dále musí být také odolný psychicky, musí být schopen pracovat ve ztížených podmínkách, ve stresu a musí poslouchat pokyny velitelů.

Které okamžiky nebo události tě utvrzují v rozhodnutí stát se hasičem?

Pokud je příležitost, účastním se akcí s naší jednotkou. Zrovna nedávno při zářijových povodních jsem se podílel na přípravě a instalaci protipovodňových zábran v Bubeníkových sadech a pomáhal jsem při odstraňování následků povodně v Nemošicích. Obě tyto akce mě utvrdily v tom, stát se profesionálním hasičem je moje jasná volba.

Jaké jsou tvé plány a cíle po dokončení střední školy?

Po dokončení střední školy bych rád pokračoval v dalším vzdělávání. První možnost je pokračovat ve studiu oboru chemie ve spojení s požární ochranou krizovým řízením, který se připravuje na Univerzitě Pardubice, nebo se budu věnovat studiu záchranářství, a to zřejmě také na Univerzitě Pardubice. Cílem všeho je nástup do služby do HZS Pardubického kraje. 

Jak se připravuješ na fyzické a psychické nároky, které práce hasiče obnáší?

Snažím se hodně sportovat. Účastním se soutěží TFA (v překladu „Nejtvrdší hasič přežije") a soutěží Firefighter Combat Challenge v kategorii dorost. Obě soutěže, které simulují činnost hasiče při zásahu, jsou velmi fyzicky náročné a vyžadují intenzivní fyzickou přípravu. 

Co bys poradil mladým lidem, kteří uvažují o kariéře v hasičském sboru?

Nejlepší je začít někde v kolektivu mladých hasičů, třeba zrovna v DDM BETA pod vedením zkušených vedoucí a postupně se zapojovat do činnosti sboru. A samozřejmě je třeba pracovat i na fyzické kondici, a to lze přípravou a účastí v soutěžích hasičského sportu.

Zdroj a foto: DDM BETA Pardubice