Chce to mít základy jazyka, říkají dobrovolnice po návratu z Francie…

Pardubice – Na základě spolupráce Pardubického kraje s Regionem Centre v oblasti sociální péče a neziskového sektoru vznikl kromě jiného i program výměny dobrovolníků. Tři dívky odjely na 8 měsíců do Francie a tři mladí lidé naopak přicestovali do Pardubického kraje. Pro všechny strany to ve výsledku byla neocenitelná zkušenost. Nakonec největší bariéry nebyly kulturní, ekonomické nebo sociální, ale jazykové.

Radní Pardubického kraje Pavel Šotola na setkání s Klárou Kalinovou z Chrudimě a Nikolou Pospíšilovou z Hlinska se zajímal o jejich zážitky z pobytu u přijímajících organizací ve Francii: „Francouzští partneři přijedou tento týden do našeho kraje. Budeme se zabývat hlavně sociálním podnikáním, ve kterém jsou oproti nám v mnohém napřed, ale chceme se také bavit o možném pokračování programu na výměnu dobrovolníků. Proto bychom rádi věděli, co by se dalo pro příště vylepšit nebo změnit."

PK Zaklad jakyka 3110201803
« z 4 »

Obě dívky jsou vysokoškolačky, které přerušily studium. Program je určen mladým lidem do 25 let, podmínkou byla alespoň znalost angličtiny. „Brzo se ale ukázalo, že anglicky ve Francii tolik lidí nemluví, všechny úřední věci se vyřizují ve francouzštině a pokud nemáte základy jazyka nebo dobrý intenzivní kurz, tak rychle to nepochytíte," říká Nikola.  Naopak pro Kláru, která měla základy francouzštiny, to byla výborná příležitost se v jazyce zdokonalit.

„Pracovaly jsme v podstatě jako animátorky, tedy asistentky pro volný čas v takových rezidencích, což jsou sociální ubytovny pro mladé lidi od 16 do 29 let. Stát zde poskytuje řadu podpůrných služeb, aby si tito lidé dokončili vzdělání, zvládli administrativu nebo se integrovali do společnosti. Každá z nás byla v jiném městě," vypráví Klára.

Odpolední programy byly dobrovolné, proto záleželo na tom, jak zajímavý obsah mohly dívky nabídnout. Někdy doučovaly angličtinu, učily fotografovat, povídaly o cizích zemích. „Já jsem dokonce s partou lidí z rezidence odjela na 14 dní brigádničit na střední Ukrajinu, kde jsme pracovali na stavbě. Tam jsme poznali opravdu zcela jinou kulturu a těžké podmínky," přidává Klára další zážitek.

Oběma se podařilo vyšetřit dovolenou na procestování nejzajímavějších míst Francie. Domů se podívaly jen jednou – o Vánocích.

„Myslím, že i pro dobrovolníky z Francie to u nás byla zajímavá zkušenost. Pro ně byla jazyková bariéra možná ještě těžší, ale vždy měli někoho, kdo hovořil anglicky a pomohl jim.  V příštích letech se budeme muset zaměřit právě na tyto bariéry," dodal Pavel Šotola.