Cyklista nebo chodec?

PARDUBICE – Také nevíte podle jakých pravidel se řídit na koloběžce nebo na in-linech? V poslední době není koloběžka neobvyklý dopravní prostředek. Pro bezpečné provozování této oblíbené sportovní aktivity ale musíme dodržovat i pravidla, zvlášť v dopravě.
Koloběžka je z pohledu zákona nemotorové vozidlo, na které se vztahují pravidla silničního provozu jako pro jízdní kolo. Důležitým bodem je přechod pro chodce. Cyklista ani jezdec na koloběžce nemá na přechodu přednost. Na toto pravidlo  skupina zmíněných „řidičů" velmi často zapomíná a vjíždí do vozovky přímo před vozidla jedoucí po silnici. Přitom stačí jen málo. Právo přednosti na přechodu pro chodce mají až ve chvíli, kdy sesednou z kola nebo koloběžky. V tu chvíli se stanou chodci a ostatní řidiči jim musí umožnit plynulé a bezpečné přecházení vozovky.
Děti mladší 10 let mohou jezdit na kole nebo s koloběžkou po silnici jen pod dohledem osoby starší 15 let. Proto mají z ohledem na bezpečnost dovoleno jezdit na chodníku.

A co in-line bruslaři?
Sice mají kolečka, mnohdy jezdí rychle, ale přesto nic neřídí. Proto jsou v zákoně zařazeni mezi chodce. Stejně jako chodci mohou bruslaři užívat chodník. Tam, kde není chodník, mohou jet po levé straně silnice. V některých případech užití chodníku nebo silnice může být sporné, např. pokud je povrch ve špatném stavu a na in-linech nesjízdný. Bruslaři by měli být ohleduplní vůči ostatním chodcům. Už jen z toho důvodu, že jejich rychlost bývá dost vysoká oproti jiným osobám na chodníku.

Zdroj a ilustrační foto: Policie ČR