Další možnosti léčby pacientů s končetinovou aterosklerózou. Tepny zprůchodní frézováním…
Pardubice – Novou techniku léčby pacientů s aterosklerotickým onemocněním dolních končetin začalo provádět angiografické pracoviště radiodiagnostického oddělení Nemocnice Pardubice.
Šetrnější zákrok, prakticky žádná rekonvalescence a dlouhodobější efekt. To jsou výhody novinky určené pro pacienty s aterosklerotickým onemocněním dolních končetin, kterou do portfolia prováděných výkonů zařadilo angiografické pracoviště radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice. Nemocným je odfrézován zvápenatělý obsah v tepně, a je tak obnovena její průchodnost. Jedná se o tzv. rotační aterektomii.
„Pacientům, u nichž selhávají konvenční balónkové angioplastiky a není možné provést operaci, můžeme nabídnout něco nového," uvedl vedoucí lékař angiografického pracoviště Jan Hájek. Tým zdravotníků angiografického pracoviště poprvé použil tuto novou endovaskulární techniku v prvním červencovém týdnu u dvou pacientů. „Oba pacienti pořádku odešli druhý den po výkonu domů," poznamenal Hájek.
Nemocní s aterosklerózou tepen se dosud řešili buď chirurgickou operací a bypassem, nebo balónkovou angioplastikou, pomocí níž dochází k rozšíření cév. „Ne každý pacient je však řešitelný bypassem, proto k nám dochází na angioplastiky. V řadě případů však je nutné výkony po čase opakovat, neboť znovu dojde ke zúžení tepen," uvedl Hájek.
Rotační aterektomie je další možností léčby. Navíc zákrok pomocí nově zakoupeného systému JetStream má výrazně delší efekt. „Interval, po němž se pacientům obtíže opět vracejí, se tímto výkonem prodlužuje. U někoho to může být i definitivní řešení jeho problémů," potvrdil Hájek.
Miniinvazivní zákrok prováděný v lokální anestézii trvá zhruba hodinu. Nemocnému je do postižených tepen zavedena „fréza" s rotujícími čepelemi. „Mechanickým frézováním odstraníme hrubé aterosklerotické pláty. Z tepny se odsají úplně pryč a dojde k obnovení její průchodnosti," popsal vedoucí lékař angiografického pracoviště Jan Hájek a dodal: „Pacient je při zákroku při vědomí, výkon se provádí pouze v lokálním umrtvení. Díky miniinvazivnímu přístupu je tento výkon pro pacienty poměrně šetrný. Výkon je nebolestivý, třebaže někteří pacienti mohou vnímat pocity tepla v místě frézování. Po zákroku zůstává pacient 24 hodin v nemocnici a poté odchází. Není nutná žádná rekonvalescence."
Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje, a.s.