Dávají šanci pracovně znevýhodněným lidem na Orlickoústecku…

Orlickoústecko – Pardubický kraj i díky inspiraci z partnerského regionu Centre ve Francii začal jako první v České republice před čtyřmi lety podporovat sociální podnikání, třebaže dosud není v naší legislativě jasně zakotveno. U zrodu myšlenky stál radní Pavel Šotola, který je se sociálními podniky pravidelně v přímém kontaktu a sbírá další podněty, které by tomuto fenoménu mohly napomoct. Naposledy se byl podívat na aktivity Sdružení Neratov, které sice sídlí těsně za hranicí kraje, ale jeho sociální podnikání v Žamberku a v Králíkách dává práci lidem z tohoto regionu Pardubického kraje.

Na zastřešené a dřevem obložené terase kiosku v Odborném léčebném ústavu Albertinum v Žamberku si hosté objednávají domácí limonádu, kávu a zákusky. Uvnitř v prodejně pracovnice podle ručně psaných seznamů „nakupují" za pacienty do plátěných tašek s nápisem Občerstvení U neratovských. Nákup jim odnesou až na pokoj a k tomu přidají tolik potřebné popovídání a zájem o druhého. Všechny prodavačky tu na zkrácené úvazky už čtvrtým rokem zaměstnává právě Sdružení Neratov.

Přišli jsme sem v létě 2015, kdy tu sháněli provozovatele a my hledali uplatnění pro absolventy speciální školy nebo lidi se zdravotním postižením," říká manažer sdružení Antonín Nekvinda. „O rok později jsme si pronajali knihovnu ve stejné budově v 1. patře, kde jsme zřídili čistou montážní dílnu, takže tu můžeme jak půjčovat knihy, tak i montovat drobné plastové dílky pro OEZ Letohrad," dodává.  V občerstvení nyní pracuje na 4-6 hodin kolem 10 lidí a v dílně 36 lidí nejen ze Žamberku, ale také z Ústí nad Orlicí, České Třebové a okolí. Některým se vozí práce i domů, další se svážejí do dílny.

Podobné dílny vznikly nedávno i v Králíkách, kde nyní pracuje celkem 40 lidí. Sdružení uvažuje dokonce o další provozovně v Červené Vodě. „Na první výzvu v Králíkách se nám přihlásilo 53 lidí, kteří potřebují jednoduchou práci na zkrácený úvazek. Zjistili jsme ale, že hlavním problémem, proč nebyli zaměstnaní je to, že se neměli do práce jak dostat. Proto je pravidelně svážíme na dopolední a odpolední čtyřhodinové směny naším vozidlem. A nejsou to jen lidé s fyzickým nebo mentálním postižením, ale také psychicky nemocní, lidé po nemoci, nebo třeba lidé, kteří už 20 let nikde nepracovali a nemají žádné pracovní návyky. Přitom ale vidíme, že pracovat chtějí, mají z toho radost, jsou rádi mezi ostatními a práci odvedou," líčí pan Nekvinda.

Nejnovější aktivitou Sdružení Neratov v Žamberku je převzetí bývalého zahradnictví v Albertinu. Kdo viděl zbytky bývalého skleníku a zatravněný svah ještě před pár lety, nemůže uvěřit svým očím. „Sdružení Neratov zde od loňského roku obnovilo zahradnictví a vzniklo tu krásné prostředí jak pro pacienty, tak i pro veřejnost. Mají tu spoustu výpěstků, které dodávají jak do jídelny Albertina, tak do prodeje. Pardubický kraj pomohl zahradnictví zatím dvakrát formou dotace v rámci podpory sociálního podnikání. 200 tisíc bylo na stavbu slaměného zahradního domku, který slouží jako zázemí pro zaměstnance a dále na separační záchod, který vyřešil problém s velkou vzdáleností toalet od pracoviště. Zrekonstruován byl i starý skleník. Na Burze filantropie, kde se ke kraji přidali další donátoři z řad firem a podnikatelů, získalo sdružení v roce 2016 podporu ve výši73 tisíc korun pro vybavení montážní dílny v Žamberku speciálními pracovními stoly a následující rok 68 tisíc korun na dva nové skleníky do zahradnictví," konstatuje radní pro sociální péči a neziskový sektor Pardubického kraje Pavel Šotola.

Nové zahradnictví vede Marie Svobodová: „Je tady hromada lidí, kteří jsou pracovití, ale musí se také k práci vést, je potřeba je stále chválit a působit na ně. Rozhodli jsme se, že to tady dáme do pořádku, aby z toho byl užitek a aby tady bylo krásně. A to nejen prostředím, ale i tím, jak se k sobě chováme. Potom jde práce úplně jinak. Nyní tady pracuje 11 lidí. Pacienti si sem chodí pro květiny, pro bylinky, pro zeleninu a hlavně se sem chodí potěšit. Sednou si tady u jezírka. Jsou tady i ovocné stromy, tak možná dojde na nějaké šťávy, nebo zavařování či sušení ovoce, jsme tu teprve druhou sezónu."

V letošním roce použije sdružení krajskou dotaci na sociální podnikání ve výši 116 tisíc korun na stavbu plotu, který zabrání srnkám a zajícům užírat úrodu, na bylinkářský a ovocnářský kurz pro zaměstnance a na podporu prodeje výpěstků. „Pardubický kraj  v letošním roce podpořil celkem 13 projektů částkou téměř 2 miliony korun," shrnuje podporu kraje sociálnímu podnikání Pavel Šotola.

Domovské sídlo Sdružení Neratov je od roku 1992 ve vysídlené pohraniční vsi nedaleko Rokytnice v Orlických horách. Jeho cílem je navrátit život vysídlené obci a obnovit poničené poutní místo smíření v Neratově, jehož poutní tradice sahá až do 17. století. Pomáhá lidem s postižením a lidem, kteří jsou sociálně znevýhodněni. Provozuje chráněné bydlení pro lidi s lehkým a středně těžkým mentálním postižením, chráněná pracoviště zaměstnávající lidi s různými formami postižení a pomoc opuštěným dětem a dětem s postižením.

Zdroj a foto: Pardubický kraj