Den architektury letos pozve v Pardubickém kraji opět za architektonickými skvosty

KRAJ – Tento týden začíná festival Den architektury. Největší architektonický festival u nás nabídne od 29. září do 5. října na více jak 450 zdarma přístupných akcí po celé České republice i na Slovensku. Pestrý festivalový program se uskuteční i v Pardubickém kraji a pozve opět na exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky s poutavým výkladem a řadu dalších akcí.

Festival se letos zaměří na výjimečná konstrukční řešení, a to jak v historické architektuře, industriální architektuře, tak u staveb 20.–21. století. „Na nejrůznějších místech republiky připomeneme také dílo výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a vydáme se také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety," dodává zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.  

Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity rezervace předem. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz.

13. ročník festivalu Den architektury nabízí bohatý program i v Pardubickém kraji. V Pardubicích je festival spojený se slavnostním otevřením nově zrevitalizovaného areálu Automatických mlýnů. S architekty, kteří stojí za proměnou místa na živou městskou čtvrť se mohou zájemcí podívat do všech jeho částí (Transat architekti – Gočárova galerie, Šépka architekti – Sféra, GAMPA a veřejná prostranství a Prokš Přikryl architekti – Silo). Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny je jednou z prvotin architekta Josefa Gočára. V době konání festivalu se veřejnosti v září otevírají čtyři budovy a instituce, vstupní park a vnitřní náměstí. Program nabídne i několik filmů sesterského festivalu Film a architektura. Další z pardubických akcí je komentovaná prohlídka nenápadné modlitebny místního evangelického sboru z 19. století na Zeleném Předměstí.

Do Lanškrouna Den architektury zve na prohlídku zrekonstruovaného domu LUX-IDent, který byl postaven v 70. a 80. letech 19. století a původně sloužil jako Státní tabáková továrna a následně jako sídlo Tesly. Na prohlídku naváže procházka po stopách industriální architektury Lanškrouna. Dále zde program nabídne vernisáž výstavy návrhů z veřejné architektonické soutěže na budovu hasičárny, prací studentů a studentek architektury ČVUT a návrhy ze soutěže na Pivovarskou zahradu i projekci snímku Pokřivené linie krásy. Záchranu renesanční radnice Moravské Třebové unikátním konstrukčním řešením na přelomu 50. a 60. let 20. století představí přednáška Petra Cirkla z Ústavu stavebního zkušebnictví a historika Tomáše Thuna.

Litomyšli se program Dne architektury zaměří na nedávno dokončenou lávku poskytující novou spojující trasu po městě vedoucí od městského úřadu k poliklinice. Realizaci, která je v letošním roce nominovaná na Českou cenu za architekturu, představí jeden z autorů Tomáš Koumar ze studia Ehl&Koumar. Dále zde program nabídne přednášku věnovanou dílu Jana Blažeje Santini-Aichela předního odborníka na barokní sochařství a architekturu docenta Martina Pavlíčka. Dále mohou zájemci v rámci festivalu nahlédnout do honosně pojaté secesní Hernychovy vily v Ústí nad Orlicí, ve které sídlí městské muzeum. Exkurze se zaměří jak na pozoruhodné konstrukce zděné a kombinované (secesní "hrázděné" stěny, neckovou klenbu, zimní zahradu), tak i dřevěné konstrukce krovu. Ve Vysokém Mýtě je připravena procházka po místních knihovnách, které se nacházejí ve školách či regionálním muzeu. Procházku doplní i přednáška autorek projektu komunitní knihovny ve Statenicích, která získala hned několik ocenění. V Žamberku se mohou zájemci vydat na Tyršovu rozhlednu architekta Theodora Petříka, která se tyčí nad městem již více než 90 let a místní říkají Rozárka (Rozálka). 

Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. 2023 do 26 měst po celé republice, na Slovensku i do Berlína. Letos představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design v celkem čtyřech festivalových sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci, přednášky a další speciální akce. Více informací naleznete na webu www.filmarchitektura.cz.

Za oběma festivaly stojí spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. V průběhu 13 let existence festivalu se zapojilo na 240 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Místa konání v České republice i na Slovensku:

Adolfov-Větrov, Banská Bystrica, Bardejov, Bílovec, Boskovice, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Březnice, Bublava, Bylany u Kutné Hory, Čáslav, Čelákovice, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Chotouň, Dobříš, Galanta, Gelnica, Hradec Králové, Hodonín, Hodslavice, Humpolec, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Kopřivnice, Košice, Kralovice, Krásná pod Lysou horou, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Kremnica, Krupina, Lanškroun, Lázně Bělohrad, Liberec, Lidice, Lipnice nad Sázavou, Litoměřice, Litomyšl, Litovel, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Markvartice u Soboty, Martin, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Mníšek pod Brdy, Moravská Třebová, Most, Náchod, Náměšť nad Oslavou, Nesvačilka, Nitra, Nový Bor, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice v Jeseníkách, Opava, Opočno, Ostopovice, Ostrava, Otrokovice, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Plavecký Štvrtok, Poděbrady, Poprad, Praha, Prostějov, Příbram, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Ružomberok, Řevnice, Sázava, Semily, Skalička, Slaný, Slavonice, Stoječín, Strakonice, Šediviny, Šaľa, Štiavnica, Šumperk, Tábor, Teplice, Terezín, Topoľčany, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Bečvou, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Uherský Brod, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Varnsdorf, Velké Losiny, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vranov nad Dyjí, Vrané nad Vltavou, Vysoké Mýto, Vysoké Tatry, Zlín, Žamberk, Žebrák, Želiv, Zvolen, Žďár nad Sázavou, Žihle, Žilina

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: Česká komora architektů, Svaz měst a obcí České republiky
Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, statutární město Brno, Státní fond kultury ČR, Česká komora architektů, Nadace české architektury, Městská část Praha 5, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10

Základní partner: KOMA
Partner: Národní knihovna České republiky, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování

Cyklo partner: Rekola Bikesharing s.r.o.
Hlavní mediální partner: Dolce Vita

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Rádio Praha, Radio 1, Deník N, ASB, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, ERA 21, EARCH, GoOut.net, PROPAMÁTKY, Stavba, StavbaWEB
Mediální partneři Slovensko: ASB, archinfo.sk, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY

Autor: Silvie Marková
Zdroj a foto: SMART Communication