Den architektury opět zve za architekturou známou i neznámou v Pardubicích, Ústí nad Orlicí nebo v Žamberku

KRAJ – Festival Den architektury na přelomu září a října opět otevře veřejnosti historické skvosty, moderní budovy i mimořádné stavby stojící v pozadí pozornosti a láká na objevné výpravy po známých i neznámých místech. Pestrý festivalový program nabízí od 30. září do 6. října přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku.

Mottem letošního dvanáctého ročníku festivalu je "Nebourej, transformuj!" a z velké části se tak zaměří na příkladná řešení rekonstrukcí a revitalizací. „Napříč republikou jsme svědky mazání naší historie a naším cílem je ukázat, že jednou z cest k udržitelnosti jsou pro nás renovace staveb a odklon od zbytečného bourání. Letos tak v programu nabídneme příkladná řešení, jak vdechnout budovám nový život," vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury Marcela Steinbachová. Dalším cílem letošního ročníku je poukázat na význam zelené infrastruktury a nevyužité možnosti zvyšování kvality života ve městech. Festival také připomene osobnost Josipa Plečnika, od jehož narození uplynulo v letošním roce 150 let, a vzdá poctu letos zesnulé české architektce Aleně Šrámkové. Festivalový program je zdarma, v některých případech je potřeba s ohledem na kapacity potřeba rezervace předem. Více informací na www.denarchitektury.cz.

Festival Den architektury nabízí bohatý program i v Pardubickém kraji. V Pardubicích mohou milovníci architektury vybírat hned z několika architektonických procházek. Se členy spolku Offcity a jejich hosty je naplánována výprava po stavbách konce 80. a počátku 90. let 20. stol., tedy období přelomu ve vnímání architektury jako součásti veřejného prostoru. Jedna z cest povede po historii místa i příběhem realizace nové stavby Památníku Zámeček. Nové muzeum a související krajinářské úpravy pietního území jsou na místě nacistického popraviště. Další program je připraven ve spolupráci s galerií GAMPA. Zaměří se na umění ve veřejném prostoru a také nabídne happening, který bude symbolizovat přesun Galerie města Pardubice na druhou stranu břehu.

Na proměny města za posledních 30 let se zaměří v Ústí nad Orlicí. V programu najdeme procházku s obousměrně kritickým pohledem na změnu „od šedých tónů po skutečnou barevnost", téma zachovávání historických fasád, ale i hmotové skladby nejen měšťanských domů. Parky a zeleň ve městě jsou tématem programu Dne architektury v Žamberku. Propagátorka žamberské historie Vlaďka Šulcová povede procházku z Masarykova náměstí do Vojáčkových sadů, kde býval kdysi městský hřbitov, přes náměstí Generála Knopa do zámeckém parku. V Litomyšli je program věnován hlavně dětem a nabízí výtvarný workshop, na kterém se představí práci se dřevem v architektuře. Program Dne architektury vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty.  

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!, cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po jedenácté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.

Pořadatelem festivalu je spolek Kruh, který čerpá z více než dvou desítek let zkušeností v oboru a dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu.

Seznam míst konání:

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Bílovec, Bratislava, Brno, Brumov-Bylnice, Čáslav, Čelákovice, Černošice, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Jirčany, Frýdlant, Helfštýn, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Hrušovany u Brna, Humpolec, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jihlava, Josefův Důl, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Kladruby, Klatovy, Kolín, Košice, Krásné, Kroměříž, Kutná Hora, Libčice nad Vltavou, Liberec, Libušín, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nakléřov, Nitra, Nymburk, Olomouc, Ondřejovice, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Písek, Plzeň, Poděbrady, Praha, Prostějov, Přerov, Rajecké Teplice, Roudnice nad Labem, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Říčany, Slaný, Strakonice, Svit, Šaľa, Široký Brod, Šumperk, Tábor, Teplice, Tišnov, Trebišov, Trenčín, Turnov, Týn nad Vltavou, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Vamberk, Varnsdorf, Velké Pavlovice, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Zlín, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Železný Brod, Žilina, Žižice

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: Česká komora architektů, Svaz měst a obcí České republiky
Za finanční podpory: Ministerstvo kultury ČR, projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy, Státní fond kultury České republiky, Statutární město Brno, Nadace české architektury, Městská část Praha 1, Městská část Praha 7, Městská část Praha 10

Základní partner: KOMA

Oficiální dopravce: Flixbus
Cyklo partner: Rekola Bikesharing s.r.o.

Hlavní mediální partner: Dolce Vita

Mediální partneři: Český rozhlas Vltava, Radio DAB Praha, Radio Wave, Deník N, Architect+, Archiweb.cz, ArtMap, Czechdesign, ERA21, EARCH, GoOut.cz, iUmění, PROPAMÁTKY, Radio 1, RailReklam, S dětmi v Praze, STAVBA, stavbaweb.cz
Mediální partneři Slovensko: ARCH, archinfo.sk, Projekt, SAB/STAVEBNICTVO a BYVANIE, ročenka TOP TRENDY

Autor: Silvie Marková
Zdroj a foto: SMART Communication