Do kraje přijde z Evropské unie téměř 200 milionů korun do školství…
Pardubice – Pardubický kraj má dobré zkušenosti s evropskými projekty z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Na začátku letošního roku zahajuje už druhou etapu programu se zkratkou IKAP (Implementace krajského akčního plánování), ve kterém má na období tří let připraveno k čerpání prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy celkem 184 milionů korun. V první tříleté etapě využily školy v kraji 88 milionů z tohoto programu.
„V první fázi se zapojilo 22 středních a 62 základních škol a bylo vidět, že to pro ně bylo velmi přínosné. Také proto nyní už máme do pokračování projektu přihlášeno 39 středních a 140 základních škol. Větší část rozpočtu půjde na vzdělávací a kariérní projekty a 65 milionů by mělo podpořit vybavení škol," informoval radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.
Za odbornou stránku projektu zodpovídá odbor školství. „Společně jsme vyhodnotili aktivity z předcházející části projektu IKAP. Díky tomu vznikla třeba školská inkluzivní koncepce Pardubického kraje, která je schválená a můžeme s ní pracovat. Navázat chceme na aktivity k podpoře polytechnického vzdělávání, čtenářské a matematické gramotnosti a k rozvoji kariérového poradenství. K tomu se nově přidává také podpora digitální gramotnosti, prevence předčasných odchodů ze vzdělávání, podpora rovných příležitostí ve vzdělávání a zahraniční mobilita pedagogických pracovníků škola a školských poradenských zařízení,"upřesnil radní pro školství Josef Kozel.
V rámci podpory polytechnického vzdělávání pedagogičtí pracovníci základních a středních škol rozvíjejí vzájemnou spolupráci a vzděláváním získávají kompetence v oblasti polytechnického vzdělávání, které předávají žákům prostřednictvím projektových dnů a kroužků. V rámci aktivity bylo pro střední školy už pořízeno vybavení dílen a odborných učeben v hodnotě 34 milionů korun.
Na každé škole zapojené do aktivity Podpora čtenářské a matematické gramotnosti působí mentor pro matematickou gramotnost a mentor pro čtenářskou gramotnost, kteří po absolvovaném vzdělávání pracují se členy školních týmů na propojování gramotnosti do všech předmětů.
„V rámci aktivity Rozvoj kariérového poradenství vzniklo Kariérové centrum Pardubického kraje, které poskytuje poradenství žákům, rodičům a současně výchovným i kariérovým poradcům na školách, metodicky je řídí a organizuje pro ně vzdělávání. To je aktivita, ve které má také smysl pokračovat. Máme už vyškolené pracovníky, kteří mohou sami organizovat vzdělávání na aktuální témata a poskytovat individuální i skupinové poradenství pro žáky a jejich rodiče," dodal radní Valtr.
Celkovou realizaci projektu zaštiťuje Pardubický kraj a jeho tři partneři zodpovědní za realizaci konkrétních aktivit: Regionální rozvojová agentura Pardubického kraje, Centrum uznávání a celoživotního učení Pardubického kraje o.p.s. a Centrum celoživotního vzdělávání zařízení pro DVPP Pardubického kraje.
Zdroj a foto: Pardubický kraj