„Doba koronavirová. Jsme svědky hřejivé solidarity i nejistoty.", říká Ladislav Valtr
Pardubice – Rozhovor s radním Pardubického kraje zodpovědným za zdravotnictví Ladislavem Valtrem.
„Doba koronavirová. Jsme svědky hřejivé solidarity i nejistoty."
Situace v České republice není v těchto dnech stále jednoduchá. Pandemie koronaviru zasáhla tak či onak život každého z nás. K jejím aspektům se vyjádřil i radní Pardubického kraje pro zdravotnictví Ladislav Valtr.
Pane radní, jak vnímáte dění s ohledem na šíření koronaviru?
Všichni čelíme situaci, která zde ještě nebyla. Náhlá nejistota umocněná přirozenou obavou lidí o zdraví své i blízkých, způsobuje nápor na psychiku nás všech. Epidemiologicky se od nástupu šíření nákazy ztotožňuji například s lékařem profesorem Tomášem Zimou z Univerzity Karlovy, který hned od počátku mluvil o tom, že koronavirus nevymýtíme. Můžeme jej určitým způsobem držet na uzdě, můžeme získat imunitu a zvyknout si podobně jako na chřipku, ale to je běh na dlouhou trať. Na léta a desetiletí. Je dobré, že je infekce rozložená v čase. Nemůžeme se zapouzdřit, udělat plexisklovou hranici kolem České republiky a čekat jak to dopadne v okolí. Pan profesor Roman Prymula začal tímto směrem uvažovat nově také.
Jsou opatření státu správná a přiměřená?
Vrátím se tedy k výše zmíněnému Tomáši Zimovi. Očekával jsem totiž také, že vláda zveřejní nějaký plán, kdy a na základě jakých parametrů se budou opatření uvolňovat. Pokud je nyní na jedné straně zčásti uvolňuje a na druhé straně prodlužuje a posiluje, protože je hodně případů, tak co se bude dít za další týden nebo měsíc? Případů infikovaných bude více a v Praze zase nějak marketingově rozhodnou! Na životy skoro všech obyvatel Česka to však bude mít další závažné následky. Je potřeba zvážit, že třetina obyvatel nemá finanční rezervy na více jak čtvrt roku. Zdraví a záchrany životů jsou samozřejmě prvořadé, ale přemýšlejme také, jaké přijdou dozvuky. Tím nemyslím „jen" ekonomické propady, ale přichází i celkové změny v myšlení, v návycích a nových potřebách každého z nás.
Vraťme se zpátky do současnosti k tématu ochranných pomůcek. Lze spoléhat na zahraniční pomoc?
Od začátku jsem přesvědčen, že prohlubovat závislost na dodávkách z Číny může být pro naši republiku a celou Evropu z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Upřednostňuji čelit nákaze prostřednictvím zdejších zdrojů a dodavatelů. Jít jejich nápaditostí k vlastní soběstačnosti.
Jaká je situace v Pardubickém kraji?
V našem kraji se právě snažíme spojovat potřeby našeho území s nabídkou a možnostmi zdejších firem, škol nebo dobrovolníků. Jsme svědky opravdu velmi hřejivé solidarity a ochoty si vzájemně pomoci. Jedná se například o dílny roušek, výrobny desinfekce, fascinující skupiny chytrých lidí, které se bez váhání a nezištně vrhly do 3D tisků chybějících pomůcek typu obličejových štítů a ochranných masek a mnoha dalších.
Pokud jde o ekonomické dopady. Neuvažuje Pardubický kraj o přehodnocení priorit v oblasti investic do zdravotnictví?
Výkyv celé ekonomiky v souvislosti s koronavirem a logický propad daňových příjmů bude nutně znamenat také méně prostředků v rozpočtu Pardubického kraje. Investiční akce tak budou muset být v rozpočtovém výhledu určitě znovu přehodnoceny, a to minimálně rozložením v čase. Ořezáváním investic do oblasti zdravotnictví by se určitě začínat nemělo. Jsou zde rozpohybovány strategicky významné stavby a projekty, jejichž odklad na neurčito by byl smutnou chybou. Jedná se především o stavby centrálních příjmů a centralizace urgentních oborů v nemocnici Pardubice a Ústí nad Orlicí, připraveny k realizaci jsou také stomilionové modernizace přístrojového vybavení všech pěti našich nemocnic. Tyto investice jsou řešeny v rozpočtu nemocnic, který je do jisté míry spojitou nádobou s rozpočtem krajským, naštěstí jsou však kryty vysokým procentem evropských dotací.
Zdroj a foto: Pardubický kraj