Dobrovolníci vykřesali ze země nový turistický cíl na Chrudimsku

Chrudimsko – Ještě nedávno nebyla zřícenina hradu nad Rabštejnskou Lhotou z cesty lesem ani vidět. V minulosti bylo několik pokusů o její záchranu, ale výsledky má až ten poslední. Na něm se domluvili před deseti lety tři kamarádi, kteří od Lesů České republiky koupili vršek kopce se zříceninou a hromadou kamení. Během let se k nim průběžně přidává na 80 lidí, kteří tráví svůj volný čas obnovou kulturní památky původně z poloviny 14. století. Významně jim dotacemi pomáhá i Pardubický kraj.

„Kraj přispěl ve čtyřech letech po sobě dotacemi na konzervaci havarijního stavu hradu celkovou částkou 360 tisíc korun a v minulém roce to byla dotace 150 tisíc na reinstalaci dveří a oken. U tohoto spolku je mimořádná jejich dobrovolnická činnost, takže dotace v podstatě využívají jen na nákup materiálu. Jen za loňský rok tu odpracovali na 1400 brigádnických hodin. Co se týká kamenů z rozvalených hradních zdí, tak ty vykřesávají ze země, kam v průběhu staletí napadaly, a dopravují je zpátky do původního umístění," uvedl po návštěvě Rabštejnku náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek, který se seznámil s hotovými etapami prací i s dalšími plány spolku.

Práce na Rabštejnku se hodně pohnuly právě v loňském roce. Památkáři souhlasili se zastřešením hradní budovy a osazením oken a dveří. Uskutečnil se archeologický průzkum v komoře, bylo možné vydláždit hradní místnost, vsadit trámy na její strop a vybudovat podlahu v patře, kde vznikly další dvě místnosti. Obě patra propojilo dřevěné schodiště. „S památkáři úzce spolupracujeme, zveme sem odborníky, abychom něco nezanedbali. V sezóně se tu scházíme na brigádách každý druhý víkend, letos by mělo všechno vyvrcholit. Rádi bychom uspořádali společně s obcí slavnostní otevření hradu na svatého Václava, 28. září," řekl jeden ze zakladatelů spolku Valesco Vít Novák. Ten velké zásluhy připisuje i své manželce, která se stará o veškerou administrativu a kromě péče o jejich pět dětí ještě stíhá pro všechny brigádníky uvařit.

V letošní sezóně zbývá dovybavit hradní místnost a připravit výstavu o historii hradu v půdní místnosti. Největším úkolem bude ovšem stabilizovat zdi z rozpadlé hradby a věže, které jsou dobře přístupné, ale ne zrovna bezpečné pro nepozorné návštěvníky. „V rámci obecních aktivit bychom hradní místnost chtěli vyzkoušet už v létě při tradičním vítání občánků. Působí to tady skutečně slavnostně a myslím, že rodiny by z toho mohly mít krásný zážitek," představila další plány starostka Rabštejnské Lhoty Michaela Charvátová.

Také obec úspěšně čerpá dotace Pardubického kraje, těmi největšími byly dotace 4,2 milionu korun na novou kanalizaci ze Smrkového Týnce do Rabštejna v letech 2022-23. „Rabštejnská Lhota patří svým věkovým průměrem díky nové výstavbě rodinných domků mezi nejmladší v kraji. Velmi dobře se tu starají o vybavení obce, je tu krásné hřiště, I. stupeň základní školy, novostavba mateřské školy, opravená hasičská zbojnice, chodníky i silnice a mobiliář pro cyklisty. Od našeho kraje dostali příspěvek i na lepší vybavení základní a mateřské školy. Líbí se mi, jak si nechali vkusnou a nápaditou fasádu školky navrhnout od architekta Karla Théra," dodal Roman Línek při pohledu z obecního úřadu. Podle něj se hrad Rabštejnek svou polohou na úpatí Železných hor i příběhem svého znovuzrození stane příjemným cílem turistů. A stejně jako na Rychmburku, kde je přidanou hodnotou oblíbená Hradní spižírna, tady mají kousek pod hradem vyhlášený stánek s domácími cukrovinkami ZoBe dort, do kterého se sjíždějí lidé z celého okolí.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj