Domácí násilí je stále ještě tabuizované téma
Orlickoústecko – Akciová společnost Iveco Czech Republic je známá vysokou společenskou odpovědností. V rámci Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který připadá na 25. listopad, uspořádala ve svém sídle ve Vysokém Mýtě ve spolupráci s Pardubickým krajem odborné fórum k problematice domácího násilí. Jeho cílem bylo popsat současnou situaci v kraji a společně s přizvanými odborníky hledat možnosti, jak ji zlepšit.
Pardubický kraj pravidelně jak z krajského rozpočtu, tak i z dotací Ministerstva práce a sociálních věcí podporuje sociální služby na pomoc obětem domácího násilí. „Tato oblast je ve společnosti stále velmi skrytá. Ze zkušeností, které tu zazněly, vyplývá, že se musíme zaměřit na mnohem větší informovanost o službách pomoci obětem domácího násilí. A to nejen fyzického, ale i psychického. V Pardubickém kraji máme poměrně dobrou a dostupnou síť služeb v čele s Intervenčním centrem pro okamžitou pomoc, které provozuje SKP Centrum po celém kraji, a s dalšími krizovými centry J. J. Pestalozziho v Chrudimi, Svitavách a Žamberku. Působí tady i poradna Bílého kruhu bezpečí, azylové domy, krizoví interventi Poradny pro rodinu, určité služby poskytují i některá rodinná centra a další zařízení. Ovšem ti, kteří se na tyto služby v současné době obracejí, jsou zřejmě jen částí těch, kteří by pomoc potřebovali," uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Pavel Šotola.
Důvodem je většinou ekonomická nebo sociální závislost obětí násilí na osobě, která násilí páchá. Nejčastějšími obětmi jsou sice ženy, ale jedná se v menší míře i o muže a také bohužel o rodiče a prarodiče. Oběti násilníky často omlouvají, nechtějí rozdělit rodinu, zničit jim život, udat je…
Policie je nápomocná
Všichni přítomní se shodli, že v posledních letech se situace zlepšuje. Se sociálními službami úzce spolupracuje Policie České republiky, která školí své pracovníky v této oblasti. Od roku 2009 může používat bez ohledu na vlastnictví institut vykázání z bytu, který je preventivním krokem a získaným časem na urovnání nebo řešení situace. Pokud nedojde k ublížení na zdraví, řeší se konflikty jako přestupky a dotyční nemají záznam v rejstříku trestů. Měli by pak ovšem využít navazující sociální služby.
Pomoc celému rodinnému systému
Celokrajské Intervenční centrum se zabývá především domácím násilím, s dalšími obtížnými životními situacemi, jako např. sebepoškozování, úmrtí nebo pokusy o sebevraždy, pomáhají krizová centra. Pracovníci Intervenčního centra dokážou pomoct celému rodinnému systému, kterého se domácí násilí týká – tedy nejen osobám ohroženým, ale i dětem, které v rodině vyrůstají a v programu NENA i osobám, které se domácího násilí v blízkých vztazích dopouštějí. „Snažíme se pomoct s posílením týrané osoby, doporučíme, jak vše vysvětlit dětem, nabízíme možné následné kroky. Pracujeme i s osobami, které se dopouštějí domácího násilí. Mnohdy se stává, že si tito lidé ani neuvědomují nepatřičnost svého chování, přejímají vzorce ze svého dětství, neznají hranice a jsou přesvědčení, že konají správně. Někdy stačí lépe rozdělit úkoly v domácnosti, nastavit lépe komunikaci, naučit se ventilovat svou frustrace jiným způsobem. Ale jsou i případy, kde se zlepšení situace nedá dosáhnout," říká Iva Bandžuchová, koordinátorka a sociální pracovnice Intervenčního centra organizace SKP-CENTRUM Pardubice o.p.s.
Pomoc může přijít zvenčí
Ve světě na skryté domácí násilí nejčastěji upozorňují lékaři, na změny v chování dětí pak učitelé. To je podle odborníků u nás zatím nedostatečné, občas zavolají sociální pracovnice nemocnic, minimálně pak sociální pracovnice obcí. Pokud jsou v rodině děti, daří se situaci díky orgánům sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) řešit účinněji.
IVECO je inspirací pro další zaměstnavatele
Společnost Iveco Czech Republic patří mezi odpovědné zaměstnavatele. „Nabízíme našim více než 4,4tisícům zaměstnancům velkou šíři placené krizové pomoci na bázi anonymity. Podporujeme také přes 70 neziskových organizaci v sociální, kulturní a sportovní oblasti. Už třetí rok se také zapojujeme do Mezinárodního dne boje proti násilí na ženách," uvedla Iva Bursová, personální ředitelka společnosti.
Po besedách s odborníky v minulých letech letos firma Iveco Czech Republic a.s. při této příležitosti nabídla zaměstnancům webinář s názvem Tři tváře ticha: Pravda o domácím násilí, který popisuje situaci účastníků domácího násilí ze třech různých úhlů – oběti, násilníka a dítěte. V areálu firmy připomínají toto téma také čtyři červené lavičky.
Červená lavička se stala mezinárodně uznávaným symbolem, který pomáhá zvyšovat povědomí o prevenci násilí na ženách, což je věc, která je pro výrobce důležitá a je v souladu s jeho závazkem k inkluzi a rozmanitosti.
Kontakt na Intervenční centrum
tel: 466 260 528, 774 755 744
e-mail: ic.pardubice@skp-centrum.cz
Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj