Domov pod hradem Žampach otevřel v Žamberku domek pro dětské klienty…

Pardubice/Žamberk – Pardubický kraj je jedním z mála krajů, který mění péči o zdravotně a mentálně hendikepované klienty ve všech svých pobytových zařízeních. Cílem je přiblížit jejich život co nejvíce tomu rodinnému a pokud to jde, zvyšovat i jejich samostatnost. Tento týden představil dvě novinky v tomto směru Domov pod hradem Žampach.

Služby pro dětské klienty

„Domov pod hradem Žampach zajišťuje také péči o děti s hendikepem z celé  východní části kraje. Nyní otevíráme samostatnou dětskou domácnost v domku v Žamberku pro pět dětí.Budou tady mít hezké rodinné prostředí a také blíž do speciální školy ve městě," řekl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračoval: „Současně v domku vznikla i kapacita odlehčovací služby. To jsou krátkodobé pobyty dětí, které takzvaně odlehčí celoročně pečujícím rodičům."

Pořízení a následná rekonstrukce domku v Žamberku pro potřeby poskytování pobytových sociálních služeb stála Pardubický kraj necelých sedm milionů korun.

„Domov pod hradem Žampach dále zajišťuje specializovanou službu pro děti a mladé dospělé s náročným chováním (s poruchami autistického spektra). Tato služba bude nadále provozována v areálu na Žampachu. V současné době Pardubický kraj připravuje navýšení kapacity této nedostatkové služby," dodal Luděk Grätz, ředitel Domova pod hradem Žampach. V areálu na Žampachu je uživatelům k dispozici také špičkové centrum pro rozvoj smyslového vnímání – takzvaný snoezelen.

Centrum denních aktivit

Zároveň Domov představil veřejnosti prostory nového Centra denních aktivit U Šimona v areálu na Žampachu. To bylo dokončeno v době pandemie.  Celkové náklady úprav budovy přesáhly 17 milion korun, z toho kraj získal evropskou dotaci 2,1 milionu korun na zateplení budovy z Operačního programu Životní prostředí.

Domek v Žamberku - obývák
« z 7 »

„Vzniklo zde velmi dobré zázemí pro aktivizační činnosti uživatelů využívající jak pobytové, tak i nepobytové služby. Uživatelé se tu mohou zapojit nejen do různých dílenských činností, ale mohou využívat i sociálně terapeutické aktivity. Zde mají prostor například pro zdokonalení svých výtvarných nebo hudebních dovedností, nácvik praktických činností v kuchyni či dovedností týkající se běžného života," vysvětlil Šotola.

Areál na Žampachu poskytuje velmi dobré zázemí pro aktivizační činnosti uživatelů také v oblasti farmářské. Učí se tu třeba zahradnickým činnostem, chovu domácích zvířat či péči o parky.

Mnoho klientů se o sebe aspoň částečně postará

V posledních letech už 14 lidí ze Žampachu přešlo do podpory samostatného bydlení, 21 lidí do chráněného bydlení a 6 pracuje sociálně terapeutických dílnách.

Zdroj a foto: Pardubický kraj