ERA dodá přehledový systém pro monitorování letového provozu v regionu u německého přístavu Hamburk
Hamburk / Pardubice – ERA vyhrála soutěž o zakázku na instalaci celoplošného systému v zóně řízení letového provozu v okolí Hamburku, největšího německého přístavu pro Severní moře. Smlouvu podepsaly ERA a německé řízení letového provozu DFS a oficiálně oznámily začátek spolupráce dnes (21. 3.) při setkání během výstavy leteckých technologií Airspace World 2024 v Ženevě.
ERA zvítězila v tendru na realizaci projektu MaRS letos v únoru. Byla vybrána jako spolehlivý partner, který má zkušenosti s implementací svých technologií pro potřeby letového provozu v Německu již od roku 2000. Projekt MaRS (Modernisation and Replacement of Surveillance Infrastructure – Modernizace a výměna přehledové infrastruktury) počítá s dodáním multisenzorového multilateračního systému se zabudovanou funkcionalitou ADS-B pro oblast koncového řízení letů CTR Hamburk. Dotčená oblast se nachází na severu Spolkové republiky Německo v okolí Hamburku a pokrývá přibližně 1400 km2.
„Hlavním cílem je vylepšit infrastrukturu zajišťující větší bezpečnost, organizovanost a promptnost jak pohybu letadel přistávajících na letištích Hamburk a Finkenwerder, tak přeletů přes oblast CTR Hamburk," uvedl manažer projektu MaRS z DFS.
Velká hustota provozu v region je dána přítomností dvou vytížených letišť blízkou sebe. Mezinárodní letiště Hamburk odbaví přes 13 milionů cestujících ročně a letiště Finkenwerder slouží firmě Airbus k přepravě jejích výrobků. Navíc je v blízkosti polygon pro testování dronů. Dodávaný systém bude mimo jiné hlídat oblast přiblížení k Letišti Hamubrk do vzdálenosti 25 námořních mil (cca 46 kilometrů) a letovou hladinu od země do 5000 stop (do 3 kilometrů).
Moderní sledovací systém MSS-5, spojující v sobě dvě technologie – multilateraci a ADS-B – bude instalován v perimetru obou zmíněných letišť. Vyhovuje nejen všem platným evropským standardům, ale byl rovněž speciálně certifikován pro německý trh Německým federálním úřadem pro navigační služby BAF. Ukončení projektu je plánováno na rok 2026.
„DFS je jedním z našich nejlepších zákazníků, systémy ERA již fungují na tuctu německých letišť: v Mnichově, Frankfurtu, Hamburku, Lipsku, Düsseldorfu, Stuttgartu, Kolíně, Braunschweigu a Berlíně. Navíc náš poslední společný projekt rozmístění ADS-B stanic po celé zemi poskytne zákazníkovi přehled o pohybech ve vzdušném prostoru téměř nad celým územím. Díky této poslední zakázce se spolupráce našich týmů dále prohloubí," uvedl generální ředitel ERA Ondřej Chlost.
Letiště Hamburk je mezinárodní letecký přístav, ležící 8,5 km severně od centra města. Toto páté nejrušnější německé letiště je známo též pod jménem Fuhlsbüttel, v roce 2016 byl přejmenováno na paměť bývalého německého kancléře na Letiště Helmuta Schmidta.
O německém ŘLP – DFS
DFS (Deutsche Flugsicherung GmbH) je německé řízení letového provozu, které se stará o funkčnost a bezpečnost provozu ve vzdušném prostoru SRN. Cca 2200 řídících operuje přes 3 miliony letů ročně, ve špičkové sezoně až 10 tisíc každý den. Operační centra DFS jsou v Brémách, Karlsruhe, Langenu a Mnichově. Více na www.dfs.de
ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.
ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.
ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker) pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.
Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.
Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]
Další údaje o společnosti ERA jsou k dispozici na internetové adrese www.era.aero, LinkedInu company/era-a-s a Twitteru @ERAaero
Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.