ERA hlásí ukončení 1. fáze projektu pokrytí vzdušného prostoru Německa. Její systém poslední generace MSS-5 tam získal první referenci

Pardubice – ERA úspěšně nainstalovala a otestovala první část sítě stanic svého nejnovějšího přehledového systému MSS-5 pro sledování letového provozu v Německu. Díky tomu získá země pokrytí vzdušného prostoru přelomovou technologií ADS-B. Zákazník – německé řízení letového provozu DFS – svěřil tento projekt pardubické firmě díky dobré zkušenosti s řadou předchozích systémů, které ERA dodala na desítku německých letišť. 

Podle smlouvy podepsané v roce 2022 ERA dodá síť 16 stanic systému MSS-5 založeného na nové generaci technologie známé jako ADS-B. Cílem projektu je schopnost monitorovat letecký provoz nad celou SRN a tím zvýšit bezpečnost na vytížených letových trasách. 

ERA v 1. fázi již nainstalovala polovinu stanic na jihu Německa (od hranic s Francií po Šumavu) a otestovala jejich funkčnost úvodními testy FAT. Závěrečnými testy SAT již prošla stanice umístěná v centrále DFS v Langenu, která tak plní požadovaný evropský letecký standard  ED-129B. Zbytek stanic bude přezkoušen před uvedením do provozu v 1. kvartále 2024.
K dokončení projektu zbývá rozmístit a otestovat druhou část sítě stanic ve východním Německu (od Lipska směrem na sever po ostrov Rujána), což je v plánu do poloviny letošního roku.

„Díky excelentní spolupráci týmů ERA a DFS proběhla instalace ADS-B stanic naprosto hladce. Se systémem MSS-5 i výkonem ERA v projektu jsme velmi spokojeni: úvodní testy ukazují, že systém je spolehlivý a výjimečně výkonný. DFS je nadšená, že má pro svůj projekt implementace systému ADS-B v Německu za partnera právě společnost ERA," uvedl Maxmilian Menk z DFS.

ERA je v SRN dobře známa jako dodavatel řešení pro letištní řízení letového provozu na bázi multilaterace. Její systémy fungují na letištích v Mnichově, Frankfurtu, Hamburku, Lipsku, Düsseldorfu, Stuttgartu, Kolíně, Brunšviku, Berlíně a Langenu.

O systému MSS-5
MSS-5 je pátou generací přehledového systému vyvinutého na míru současným potřebám řízení letového provozu. Kombinuje osvědčené technologie sekundární radiolokace – multilateraci a ADS-B. Systém v reálném čase sleduje dráhy letů, poskytuje přesnou polohu a identifikaci všech cílů vybavených odpovídačem, a to na letištní ploše, v oblasti přiblížení k letišti i na letových trasách. MSS-5 je odpovědí firmy ERA na pět největších výzev řízení letového provozu současnosti: hustotu leteckého provozu, nutnost snadné instalace, přesnost časové synchronizace, bezpečnost a zabezpečení.

O technologii ADS-B
ADS-B (Automatic Dependent Surveillance-Broadcast) je jednou z posledních známých technologií využívaných celosvětově pro řízení letového provozu. Letadlo vybavené ADS-B automaticky vysílá každou sekundu svou přesnou GNSS polohu. Informace zahrnuj identifikaci letounu, jeho výšku, rychlost a další užitečné údaje. ADS-B funkcionalita je zabudovanou součástí každého systému MSS-5, ERA dodává stanice ADS-B samostatně nebo jako chytrou síť s jediným výstupem dat. 

O německém ŘLP – DFS
DFS (Deutsche Flugsicherung GmbH) je německé řízení letového provozu, které se stará o funkčnost a bezpečnost provozu ve vzdušném prostoru SRN. Cca 2200 řídících operuje přes 3 miliony letů ročně, ve špičkové sezoně až 10 tisíc každý den. Operační centra DFS jsou v Brémách, Karlsruhe, Langenu a Mnichově.  Více na www.dfs.de


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.
ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.

Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]