ERA pracuje na dodávce systému pro sledování letového provozu ve vzdušném prostoru nad Ománem
Omán / Pardubice – ERA oznámila, že byla vybrána jako dodavatel přehledového systému, který pokryje celý vzdušný prostor Sultanátu Omán. Systém ERA bude k monitorování letového provozu využívat tzv. technologii ADS-B, tedy automatické sledování a vysílání pozice letadel v závislosti na satelitní síti GNSS.
ERA má důvěru ománských úřadů pro řízení letového provozu, protože v Ománu není žádným nováčkem. Dva její systémy hlídají pozemní provoz na místních mezinárodních letištích v Maskatu a Salála již od roku 2020.
V novém projektu je ERA subdodavatelem pro společnost INDRA Sistemas S.A. z Madridu, která je zodpovědná za instalování systémů ŘLP v Ománu, a společně podepsaly smlouvu s místním Úřadem civilního letectví. Indra dodá monopulsní sekundární radar a ERA instaluje na území Ománu síť šesti pozemních stanic ADS-B přehledového systému NEO, který se již osvědčil po celém světě jako spolehlivé řešení pro kontrolu letového provozu. Projekt je v plném proudu, zkoušky funkčnosti na místě jsou plánovány na konec letošního léta.
„Výběr ERA potvrzuje její vedoucí pozici na trhu s alternativními systémy pro garanci bezpečnosti letového provozu, naše společnost tak dále posílila svou přítomnost v regionu Blízkého východu, kde má za sebou již několik projektů," uvedl Petr Burián, šéf obchodního oddělení firmy.
Systémy z dílny ERA mají minimální náklady na údržbu i spotřebu energie, a jako z principu ekologické tak mohou být instalovány prakticky kdekoliv, aniž by byly zátěží pro životní prostředí. Navíc jsou prachu-vzdorné a testované na fungování ve vysokých teplotách i na přímém slunci, díky čemuž se osvědčují nejen v Ománu, ale i v dalších zemích s výskytem písečných bouří.
Omán, oficiálně Sultanát Omán, je arabský stát v jihovýchodní části Arabského poloostrova, ležící při pobřeží Arabského moře.
ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.
ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.
ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker) pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.
Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]
Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.