ERA systém SQUID pro sledování letištních vozidel dobyl další kontinent – Austrálii
Pardubice – Počet SQUIDů u protinožců rychle roste. ERA dodala na opačnou polokouli majáčky na letištní vozidla poprvé v roce 2014 a to letišti v Brisbane. Během jediné dekády se rozšířily i na další australská letiště a dnes jich tam „jezdí" téměř 200.
Vedení letiště v Brisbane nedávno objednalo další velkou várku SQUIDů. Stalo se tak po vyhodnocení nabídky podobných zařízení na trhu, kdy SQUID osvědčil, že je nejspolehlivější. Dále je schopen hladce fungovat v součinnosti s technikou od ostatních výrobců, a dá se tak integrovat do stávající sítě zabezpečení letiště. SQUID byl vůbec první ADS-B odpovídač schválený leteckým úřadem CASA (Civil Aviation Safety Authority) pro použití v Austrálii.
„Momentálně na letišti v Brisbane využíváme SQUIDy instalované na všech možných tahačích, letadlových traktorech a dalších servisních vozidlech. Poskytují řídícím letového provozu spolehlivá data, využívaná k perfektnímu přehledu o pohybech po letištní ploše, již téměř 10 let," uvedl Geoffrey Moesker ze společnosti OzGSE Brisbane.
Kromě Brisbane SQUIDy využívají i další letiště ve velkých australských městech: jezdí po ploše v Sydney, Melbourne a Perthu. Využívají je zákazníci firmy OzGSE: QANTAS, Virgin, Brisbane AirPort Corporation, Alliance, Menzies, Swissport a mnoho dalších. Celkový počet SQUIDů na tomto kontinentě se blíží dvěma stovkám kusů.
O majáčku SQUID
Vysílače SQUID vyráběné společností ERA již 20 let výrazně vylepšují bezpečnost provozu na letištích tím, že napomáhají snížit na minimum riziko střetu těchto vozidel navzájem či s rolujícími letadly. Jsou umístěny jako majáčky na střechách všech automobilů, které se pohybují v areálu letiště, a vysílají informace, kde se nacházejí. Tyto informace jsou neocenitelné zvláště při dešti nebo v mlze, když není možná vizuální kontrola.
Celosvětově je největší uživatelem SQUIDů letiště Schiphol v nizozemském Amsterdamu, kam již ERA dodala 530 majáčků. Mezi další významné zákazníky na „SQUID seznamu" patří Oslo (452 kusů), Berlín (422), Kodaň (335) a mimo Evropu pak Montreal (415), Kuala Lumpur (200), Jakarta (213) a Johannesburg (178 units). Stovky dalších jezdí na letištích v Turecku, na Novém Zélandě, ve Spojených arabských emirátech, Singapuru, atd.
Počet vyrobených a prodaných kusů SQUDů celosvětově překračuje 10 tisíc kusů, fungujících na 71 letištích ve 43 zemích.
ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely.
ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.
ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker) pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.
Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.
Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů v 70 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1]
Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.