Fotografická výstava zavede návštěvníky do tajemného světa českých orchidejí…
Pardubice – Víte, že v České republice roste 70 druhů a poddruhů čeledi vstavačovitých, tedy orchidejí? Sice nejsou obvykle tak nápadné, jako tropické druhy, ale krásou si s nimi nezadají. Fotografická výstava Orchideje české přírody odhalí jejich krásu a zároveň upozorní, jak je chránit. Východočeské muzeum v Pardubicích ji otevírá v pátek 30. března ve sklepení Zámku Pardubice.
Autor fotografií Jan Friede zachytil celkem 70 druhů a poddruhů čeledi vstavačovitých, latinsky Orchidaceae. Tuto ucelenou sbírku tvořil více než deset let a neváhal kvůli ní cestovat do různých koutů České republiky. Tajemný svět krásných orchidejí samozřejmě doplňují zajímavosti o jednotlivých rostlinách a lokalitách výskytu. „Výstava také upozorňuje na alarmující pokles počtu těchto fascinujících rostlin a apeluje na jejich ochranu," vysvětluje kurátorka výstavy Lenka Bálková. „Většina orchidejí české přírody je zákonem chráněná. Jejich pěstování je skoro nemožné nebo velmi komplikované kvůli jejich symbióze s houbami, kterou potřebují v přírodě," upozorňuje Lenka Bálková.
Jan Friede pracuje jako učitel matematiky a fyziky na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Zálibu ve fotografování rostlin měl již na gymnáziu, kdy podlehl kouzlu orchidejí. Je členem brněnského zájmového sdružení Orchideaklub a s přáteli založil společnost, která se věnuje mimo jiné poznávání orchidejových lokalit.
Výstavu doprovodí 12. dubna od 18 hodin přednáška Davida Čípa o ochraně orchidejí, na kterou naváže komentovaná prohlídka výstavy s autorem fotografií Janem Friedem. Přednášející David Číp je představitelem ZO Českého svazu ochránců přírody Jaro Jaroměř. Má bohaté zkušenosti s mapováním a ochranou cenných lokalit. Ve své přednášce osvětlí způsoby managementu a péče o lokality s výskytem orchidejí a dalších vzácných druhů.
Výstava potrvá do 19. srpna. Vstupné je 20 korun, snížené 10 korun.
Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích