Gala na závěr sezóny v letním kině: Zachránce pardubického hokeje i letního kina zpovídal Formanův životopisec…
Pardubice – Finále letošního 13. ročníku Pardubického letního kina proběhlo ve středu 19. září ve znamení slavných mužů a hokeje. Ještě před závěrečnou projekcí se k netradiční veřejné talk-show sešla velmi atraktivní sestava hostí: českoamerický spisovatel, scénárista a režisér Jan Chicago Novák, generální manažer pardubického hokejového klubu Dušan Salfický a předseda představenstva akciové společnosti Pardubický pivovar Leoš Kvapil. A co všechny tři muže spojuje? Láska k hokeji a láska k filmu!
Jan Chicago Novák žije střídavě v Česku a v USA a je nejen filmař, ale i velmi úspěšný scénárista a spisovatel. A také přítel a životopisec Miloše Formana, Václava Havla, bratří Mašinových a řady v zámoří působících hokejistů, protože hokej miluje, před svým odchodem do emigrace jej hrával a teď se mu intenzivně věnuje jeho dcera. Právě jeho vášeň pro ledové ostří a puky vedla k tomu, že se synem Adamem natočili dokumentární veselohru "Pušky, puky, pivo a psi", která letošní 13. ročník letního kina uzavírala. Jejich film je nejen o hokeji, ale také o armádním sportu, bizarních situacích, které přinášelo hokejistům za totality povinné vojenské angažmá, o hokejových klubech, porevolučních odchodech do zahraničí, penězích, udržování kondice i o podivných rituálech, kterými si hokejisté pojišťovali svá budoucí vítězství. Při večerní talk-show se diváci dozvěděli i řadu zajímavostí, např. že film Pušky, puky, pivo a psi měl být na začátku jiným příběhem.. "Původně se měl jmenovat Soukromá vzpoura četaře Dominika Haška, protože odmítl nastoupit za Duklu Jihlava proti Pardubicím. Jihlava byla tehdy na vzestupu a Dominik se vracel zpět do Pardubic a nechtěl hrát druhou ligu. Tým se kvůli tomu rozhádal a sezonu nevyhrál. Nakonec jsme ale za pochodu změnili kurz a natočili film nejen o Dominikovi, ale i o životě dalších českých a slovenských hokejových hvězd," odhalil režisér. "Chtěl jsem okouknout své hrdiny z dětství a dostat se k nim blízko: Suchýho, Golonku a další. Svým způsobem byl hokej druh privilegovaného, ve srovnání se západem ale směšně nízko hodnoceného stylu života", prohlásil Jan Chicago Novák.
Povídání o hokeji zjevně těšilo i největší hokejovou hvězdu večera: někdejšího brankáře Dušana Salfického, aktuálně bránícího celý klub HC Dynamo z pozice generálního manažera. A nutno dodat, že úspěšně. Důkazem je skutečnost, že se klubu pod vedením Dušana Salfického konečně začalo dařit a Pardubáci opět začali vnímat své město jako MĚSTO HOKEJE . Dušan Salfický se ale projevil nejen jako sportovec tělem i duší, ale j jako velký filmový fanoušek a příznivec. A také zodpovědný politik a radní: hned v úvodu totiž všechny potěšil radostnou zprávou z pondělního jednání Rady města Pardubic. Ta se rozhodla přidělit letnímu kinu dlouhodobě do pronájmu pozemek na pravém břehu Labe, vedle mostu Pavla Wonky – tedy v místě letos nově vzniknuvšího areálu. Letní kino tak po každoročním stěhování do nejrůznějších provizorií konečně dostalo stabilní místo, kde jej budou moci milovníci filmu najít po příštích 10 let. Největší letní kino v republice, které má záštitu ministerstva kultury a je pravidelně zařazeno mezi nejvýznamnější akce regionu, tak konečně získalo důstojný a především stálý a odpovídající prostor na krásné louce, lemované stromy a břehem Labe, pár kroků z centra města, kde bude každý rok skvěle fungovat, bez nutnosti zavádět elektřinu a realizovat četné stavební práce. A obyvatelé Pardubic tak konečně budou mít "své místo" pro odpočinek, relaxaci i zábavu v romantické a krásné lokalitě. Díky této radostné zprávě se z Dušana Salfického stal rázem největší hrdina celého 13. ročníku letních filmových projekcí.
Jeho oznámení vyvolalo nadšení jak v řadách diváků, tak mezi pořadateli a začalo se oslavovat. Nejen hokejovými historkami, ale také bezpočtem půllitrů pardubického piva. Dalším důležitým mužem večera a hokejovým i filmovým fanouškem je totiž předseda představenstva Pardubického pivovaru Leoš Kvapil, který projekt letních projekcí pod širým nebem podporuje od samotného začátku. Zároveň také stojí v čele spolku Pardubice – Zelená Brána Polabí, kterému radní města svěřili předmětný pozemek na břehu Labe do správy. Rozhodnutí to nebylo nikterak nahodilé, protože Ing. Kvapil patří mezi nejrespektovanější osobnosti nejen regionálního businessu. Pardubický pivovar se navíc finančně podílel také na vzniku filmu Pušky, puky, pivo a psi, který Jan Chicago Novák na závěr sezony v Pardubickém letním kině Pernštejn slavnostně uvedl.
A pak už se jen slavilo a vzpomínalo. Na hokej, léta největší slávy, ale také velkého odříkání. Dušan Salfický přesně popsal, v čem se hokej proměnil nejvíc: "Po revoluci změnily český hokej hlavně dvě věci: rozdělení republiky a možnost odchodu do zahraničí. Kdo chtěl ven předtím, musel doslova emigrovat. Po roce 89 se začala extraliga ochuzovat, protože ti nejlepší odešli do zámoří. Hokej samotný prošel proměnou herních stylů. Dříve se chodilo na tři pětky, dnes na čtyři. Fyzicky je hra náročnější, pravidla ustoupila drsnějšímu fyzickému pojetí. Zatímco dřív jsme hráli takzvaně s "holou větví", dnes je vybavení výrazně lehčí, zato dražší. Já ještě pamatuji betony vycpané slámou", vzpomínal s úsměvem Dušan Salfický.
13. ročník Pardubického letního kina Pernštejn se povídáním slavných mužů o hokeji, filmech a pivu slavnostně uzavřel.
Pořadatelé se na všechny filmové fanoušky těší příští rok v novém areálu PARDUBICKÉHO LETNÍHO KINA PERNŠTEJN – ZA VODOU.
Pardubice ŽIVĚ každoroční mediální partner PARDUBICKÉHO LETNÍHO KINA PERNŠTEJN
Zdroj a foto: Cinema Time, s.r.o.