Generál Bečvář navštívil čáslavkou základnu…
Čáslav – Ve čtvrtek 8. února 2018 navštívil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář 21. základnu taktického letectva Čáslav. Generála doprovázel velitel vzdušných sil generálmajor Jaromír Šebesta, kardinál Dominik Duka a generálmajor Emil Boček. Hosté se podrobně seznámili s úkoly základny, její infrastrukturou a provozovanou leteckou technikou.
„Letecká základna zabezpečuje nepřetržitou ochranu vzdušného prostoru České republiky, což je jeden z atributů svobodného státu. Takzvaná ostrá hotovost byla v roce 2017 aktivována v 11 případech. Dalším krokem v posilování systému protivzdušné a protiraketové obrany je uzavření smlouvy mezi Českou a Slovenskou republikou o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru," pronesl v úvodu náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář a poděkoval všem vojákům a občanským zaměstnancům za kvalitně odvedenou práci při plnění úkolů. Po úvodním briefingu velitele základny plukovníka Petra Tománka následovala prohlídka muzea, které je věnované nejen historii čáslavské základny, ale také počátkům československého letectví a období první i druhé světové války. Většina exponátů je originálních, zapůjčených Vojenským historickým ústavem nebo věnovaných bývalými příslušníky letectva.
Po prohlídce muzea byla naplánována návštěva simulátoru letounu L-159 ALCA. „Jedná se o plnohodnotný simulátor, který pravidelně naši piloti využívají. Disponujeme mapovými podklady celé České republiky a instruktoři mohou pilotům simulovat jakékoliv meteorologické podmínky nebo i závady na letounu," vysvětlil plukovník Petr Tománek. Simulátor využívají intenzivně také display piloti k nácviku svých ukázek, mohou se na něm létat i mise zaměřené na vzdušný boj.
O letouny se stará pozemní technický personál
„V našem hangáru probíhají nejen opravy, ale také pravidelné plánované prohlídky a kontroly letounů," vysvětlil velitel 214. letky oprav letecké techniky podplukovník Marek Pažúr. „Vnitřek kokpitu je samozřejmě zcela odlišný od kokpitu Spitfiru, na kterém jsem létal v Anglii," konstatoval s úsměvem generálmajor Boček při prohlídce letounu L-159 ALCA. Následně si nenechal ujít možnost usednout také do kokpitu nadzvukového JAS-39 Gripen.
Delegace pak v odpoledních hodinách navštívila plochu odbavení letecké techniky v rámci letové akce. Celkem čtyři letouny JAS-39 Gripen startovaly ke cvičným letům, k vidění tak byly procedury příprav a kontrol před samotným letem.
Příslušníci základny měli možnost pohovořit s kardinálem i druhoválečným veteránem
V závěru návštěvy proběhla neformální diskuze, kdy příslušníci 21. základny měli možnost diskutovat s arcibiskupem pražským i válečným veteránem a pilotem britské RAF z 2. světové války. „Můj vztah k armádě a vzdušným silám je velice pozitivní," pronesl během diskuze kardinál Duka. Jeho otec byl v průběhu 2. světové války také příslušníkem britského Královského letectva. V Československé armádě sloužil před i po druhé světové válce, následně byl vězněn komunistickým režimem. „Jsem přesvědčen, že i dnes by se našli hrdinové, kteří by v případě potřeby neváhali bojovat za naši zemi a za náš národ," doplnil Kardinál Duka.
Generál Emil Boček zase vyprávěl příhody z bojů o Francii v roce 1940 a následně zážitky z Velké Británie, kde byl nejprve mechanikem u 312. stíhací perutě, od roku 1944 pak pilotem 310. stíhací perutě. V legendárním letounu Spitfire se generál Boček proletěl ještě v roce 2016 ve svých 93 letech, dvoumístný letoun jednu chvíli i pilotoval. Let byl realizován z anglického letiště Biggin Hill.
Autor a foto: kapitán Tomáš Maruščák, 21. základna taktického letectva Čáslav
Zdroj: 21. základna taktického letectva Čáslav