Generální ředitel ERA byl zvolen do představenstva Asociace leteckého a kosmického průmyslu

Pardubice – Do představenstva Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) poprvé míří zástupce pozemního segmentu leteckých technologií. Vedení největší oborové asociace v České republice posiluje generální ředitel ERA Ondřej Chlost. 

Devítičlenné představenstvo ALKP bude udávat tempo směřování Asociace po dobu dalších tří let. ERA se tak dostává do společnosti kapitánů leteckého průmyslu: kromě ní zde spojily síly zástupci z Aera Vodochody, Aircraft Industries, LOM Praha, Výzkumného a zkušebního ústavu (VZLÚ), PBS Velká Bíteš, Jihostroje, Honeywell International a Czech Aircraft Group. 

Přistoupením ERA získala ALKP člena, který rozšiřuje portfolio klasických výrobců letecké techniky (letadel a jejich komponent) o firmu přinášející technologický přesah do příbuzných oborů. ERA vyvíjí a vyrábí systémy pro sledování a řízení letového provozu a tím zvyšuje bezpečnost pohybu letadel ve vzduchu i na zemi. ERA obchoduje po celém světě a její zkušenosti budou nepochybně přínosné i pro další členy ALKP, kteří by rádi více pronikli na zahraniční trhy.

„ERA má na poli radiolokační techniky celosvětově unikátní postavení, jsem přesvědčen, že se nám podaří nastartovat slibné multisektorové projekty. Za ALKP tím vysíláme signál o rozšíření kategorií oborového členění, které chceme uchopit komplexněji. Produkce členských firem pokrývá celou oblohu, nyní směřujeme k provázané oborové nabídce, jejíž součástí budou také řešení pro sledování a řízení letového provozu," uvedl Josef Kašpar, prezident ALKP.

Také ERA si od spolupráce v rámci Asociace slibuje lepší synergii s kolegy z leteckých firem. Přínosem bude i větší propojení výzkumu a vývoje s výrobním sektorem díky účasti institucí jako je VZLÚ.
Máme zkušenosti s kooperací s leteckými výrobci Aero Vodochody a Aircraft Industries díky našemu společnému zapojení do OMNIPOL Group. Nyní se těšíme, že v rámci Asociace navážeme spolupráci s dalšími, a dostaneme tak naše systémy přímo na paluby různých leteckých platforem. Jeden nadějný projekt jsme již zahájili, ale nechci předbíhat," řekl nový člen představenstva ALKP a generální ředitel ERA Ondřej Chlost.

Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR je nástupnická organizace, která vznikla sloučením dvou předchozích profesních svazů v letectví: Asociace leteckých výrobců (ALV), jejímž členem se ERA stala před dvěma lety, a Svazu českého leteckého průmyslu. ALKP zastupuje 53 členů s více než 10 tisíci zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 miliard korun. Největší hráči z odvětví, technologičtí inovátoři, výrobci finální produkce a producenti komponent pro letecký průmysl si dali za cíl vybudovat na půdorysu ALKP silnou oborovou komunitu. Asociace hodlá prosazovat uplatnění know-how svých členů v civilních i obranných aplikacích, včetně zapojení do významných mezinárodních projektů. Vlajkovou lodí je projekt průmyslové spolupráce s americkým koncernem Lockheed Martin, výrobcem stíhacích letounů F-35.


ERA vyvíjí a vyrábí multilaterační systémy a technologie pro sledování a rozpoznávání cílů na multistatickém principu. Implementuje systémy zajišťující bezpečnost letového provozu, a to pro vojenské i civilní účely. 

ERA navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace. Sama napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

ERA jako první v historii představila světu pasivní přehledový senzor kategorie PET (Passive ESM Tracker)  pro potřeby protivzdušné obrany a elektronického boje – v současnosti ve své 5. generaci známý jako VERA-NG – který se využívá pro detekci, sledování a identifikaci vzdušných, pozemních a námořních cílů. Dědictví vývoje pasivních systémů v Česku a zkušenosti s globálním využitím technologií ESM/ELINT umožnilo firmě přijít s další kategorií pasivního sledovacího senzoru – vyvinula daleko-dosahový systém na směroměrném principu, který vidí cíle i za horizontem, ve své druhé generaci nazvaný PLESS.

Zmíněné senzory daly impuls ke vzniku širokého ekosystému softwarových nástrojů sloužících k predikci a evaluaci jejich fungování, získávání dat o cílech do databází, případně k virtuální simulaci elektronického boje, což vše pomáhá vojenskému zpravodajství.

Za tři dekády své existence ERA instalovala přes 160 sledovacích systémů ve více než 67 zemích pěti kontinentů. Firma byla založena roku 1994, od roku 2011 patří do skupiny Omnipol.[1] 

Další údaje o společnosti ERA jsou k dispozici na internetové adrese www.era.aero

Autor: Lenka Reichová
Zdroj a foto: ERA a.s.