Hasiči budou letos při kontrolách v obchodních centrech nekompromisní…
Kraj – Hasiči Pardubického kraje provádějí pravidelně kontroly velkých obchodních center a domů. V loňském roce hasiči v Pardubickém kraji zkontrolovali 29 obchodních řetězců.
„Osmdesát procent kontrol byly kontroly se zjištěnými závadami. Nejčastější závady byly zarovnané únikové cesty naskladněným zbožím a nefunkční požárně bezpečnostní zařízení," upřesňuje plk. Mgr. Miloslav Vašák, vedoucí oddělení stavební prevence, kontrolní činnosti a zjišťování příčin požáru HZS Pardubického kraje.
V loňském roce jsme uložili jednomu nejmenovanému obchodnímu řetězci v Pardubicích pokutu ve výši 150 tisíc korun za výše zmíněné nedostatky (viz foto – zarovnané únikové cesty).
„Změnou zákona o požární ochraně hasiči nově schvalují dokumentaci zdolávání požáru – provádíme ve spolupráci s výjezdovými hasiči kontroly, zda souhlasí a odpovídá dokumentace skutečnému stavu. Výjezdoví hasiči tak zase na druhou stranu získají znalost daného objektu a zjistí místa, kde by mohla být komplikace v případě požáru. Týká se to hlavně dispozičně složitějších objektů," doplňuje plk. Mgr. Miloslav Vašák.
V letošním roce budou hasiči v Pardubickém kraji opět kontrolovat objekty, ve kterých v loňském roce byly zjištěny závažné nedostatky. Hasičský záchranný sbor kraje může uložit pokutu až do výše 500 tisíc korun právnické osobě provozující činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím, jestliže poruší předpisy o požární ochraně (například pokud obchodní řetězec nevytváří podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, neudržuje volné únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům). Právnické osobě, která opětovně poruší povinnost, za kterou ji byla v předchozích třech letech uložena pokuta pravomocným rozhodnutím, může HZS kraje při výkonu státního požárního dozoru uložit další pokutu až do výše dvojnásobku (což je jeden milion korun).
Vzhledem k události, která se stala například v ruském Kemerovu, budou hasiči vůči obchodním řetězcům, kde již byly zjištěny nedostatky, naprosto nekompromisní.
Z důvodu nárůstu nežádoucích jevů ohrožujících bezpečnost osob, zdraví nebo majetek oslovilo generální ředitelství HZS ČR v březnu 2017 desítky obchodních řetězců provozující své aktivity v České republice s výzvou:
„…jsme si vědomi toho, že vynakládáte nemalé finanční prostředky na zabezpečení požární ochrany a jsme přesvědčeni, že otázky požární bezpečnosti Vám nejsou lhostejné. Přijměte proto, prosím, naše doporučení zvýšit pozornost při zabezpečování požární ochrany v provozovaných obchodních jednotkách včetně jejich vnějších částí, jako jsou rampy a přilehlé plochy. Doporučujeme prověřit plnění povinností stanovených předpisy o požární ochraně. V případě, že se jedná o činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím, zaměřit se na obsah dokumentace požární ochrany, tj. zda řeší skutečný stav a navržená opatření jsou dostatečná a v praxi realizovatelná, např. požární evakuační plán, požární řády. V neposlední řadě doporučujeme prověřit znalosti personálu při zajišťování požární ochrany, popř. upravit rozsah a způsob provádění školení a ověřování znalostí. Uvedená opatření pomohou účinně předejít požárům, při kterých může dojít ke značným finančním škodám nebo ke zranění či usmrcení osob…" uvedl v dopise obchodním centrům generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Drahoslav Ryba.
Rizika požárů v nákupních centrech
Představte si situaci, kdy nakupujete v některém velkém nákupním centru a najednou zde vypukne požár. V takový okamžik zavládne mezi lidmi panika a budou se co nejrychleji snažit najít cestu ven. To ale vůbec nemusí být jednoduché. Nákupní centra většinou nemají okna, takže se budete těžko orientovat a budete se muset spolehnout jen na šipky značící únikové východy. V záplavě reklam a upoutávek na zboží jsou tyto značky ale jen těžko rozpoznatelné, pokud nejsou zakryty úplně. Únikové cesty jsou často zaskládány nabízeným zbožím, a pokud se Vám přece jen podaří dostat se k únikovému východu, může se Vám stát, že bude zatarasený nebo dokonce zamčený, někdy i na pevný řetěz.
Všech těchto rizik si jsou hasiči vědomi a to, že jsou nákupní centra jedna z nejrizikovějších míst, moc dobře vědí. Proto také každoročně provádějí velké množství kontrol, jejichž cílem je zajištění stavu souladného s předpisy o požární ochraně.
V obchodních domech a nákupních centrech se hasiči opakovaně setkávají s nedodržováním předpisů o požární ochraně. Každoročně se proto provádí v nákupních centrech požární kontroly. Bohužel náprava bývá často zjednána jen na krátkou dobu. Po čase opět obchodníci raději nabídnou větší množství zboží, které poskládají do únikových cest a vyvěsí reklamy před označení únikových východů, nežli by dbali na požární bezpečnost nakupujících, ale i o svoji a svých kolegů. Proto se sem musí hasiči pravidelně vracet.
Způsob dosahování tohoto cíle se u jednotlivých oblastí činností liší. Např. při posuzování projektové dokumentace se jedná o dohled nad správným požárně bezpečnostním řešením stavby tak, aby splňovala stanovená kritéria z hlediska požární ochrany. U kontrolní činnosti se jedná o průběžný dozor nad dodržováním povinností, např. právě při provozování obchodních center.
Pokud tedy pojedete s rodinou nakupovat do nákupního centra, pak si můžete být jisti, že hasiči byli u toho, když se toto nákupní centrum projektovalo, a dbali na to, aby vás v případě požáru co nejlépe ochránili. Každý drobný detail je předem velmi dobře promyšlen a propracován. Nad vašimi hlavami naleznete hlásiče požáru, stabilní hasicí zařízení a odvody kouře a tepla. Tím je zajištěna rychlá detekce požáru, předání informace o požáru hasičům, následně může podle situace dojít k automatickému hašení požáru a následné činnosti odvodů kouře a tepla. Správně vyprojektované a označené únikové cesty vám zajistí možnost rychle opustit objekt a dostat se do bezpečí.
To, že vše funguje tak, jak má, ověřují následně hasiči pravidelnými kontrolami. Jen pro představu. V loňském roce bylo po stránce požární bezpečnosti posouzeno 80.000 objektů. Smutnou statistikou je, že pouze cca 23% zkontrolovaných subjektů bylo bez závad.
Pokud by objekt nesplňoval požárně bezpečnostní pravidla, snaží se pomoci při odstranění závady hned na místě. V krajním případě mohou hasiči nechat zastavit provoz v objektu.
Mezi nejčastější nedostatky provozovatelů patří nefunkčnost požárně bezpečnostních zařízení, neoznačení čísla tísňového volání, neexistence požárního evakuačního plánu, neoznačení nouzových východů či neprůchodnost únikových cest a komunikačních prostor. Zejména poslední dvě pochybení již nejednou v minulosti způsobila lidská neštěstí a ztráty na životech.
Výsledky provedených kontrolních akcí ukazují, že k nedodržování předpisů o požární ochraně dochází stále ve značném měřítku. Přes vysoké riziko mnozí provozovatelé své povinnosti v oblasti požární ochrany značně zanedbávají. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že pochybení v oblasti předpisů o požární ochraně jsou ve velké většině způsobeny spíše nedostatkem informovanosti provozovatelů, a ne úmyslným zanedbáním svých povinností. Svědčí o tom i ochotná spolupráce většiny provozovatelů s orgány státního požárního dozoru a jejich snaha napravit svá pochybení.
Díky pravidelně prováděným kontrolním akcím a opatřením přijatým k jejich nápravě si Česká republika v oblasti požární ochrany a vůbec aktivit HZS ČR ve srovnání se zahraničím stojí velmi dobře. ČR má například jeden z vůbec nejnižších přímých podílů škod způsobených požáry na hrubém domácím produktu (tedy celkovém bohatství vyprodukovaném v ČR za jeden rok) na světě.
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje, HZS ČR