Hasiči o velikonočních svátcích udělovali i pokuty za pálení trávy…
Kraj – Velikonoční svátky, tedy dny volna a slunečné počasí – kombinace, která se některým zahrádkářům hodila k tomu, aby začali odstraňovat starou trávu vypalováním. Leckde stále přetrvává názor, že popel je prospěšný pro lepší růst nového trávníku. I když na některých místech Pardubického kraje stále leží sněhová pokrývka, tak hasiči již evidují první výjezdy k požárům travních porostů.
Plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky, přesto si tato činnost každoročně vyžádá i několik lidských životů, zejména starších osob. Pálení přírodních materiálů po úklidu zahrad provádět lze, ale za dodržení vícero podmínek.
Jen za Velikonoční svátky evidují hasiči 5 zásahů u požárů porostů. Tak například 30. března hasiči vyjížděli do obce Lezník na Poličsku, kde hořela hromada listí. Ve stejný den zasahovaly dvě jednotky hasičů u požárů trávy v Lázních Bohdanči. Tady plameny zasáhly porost o rozloze 100 x 100 m. Na Velikonoční pondělí likvidovali hasiči v Ústí nad Orlicí požár trávy. Požár porostu v okolí kolejí na železničním valu o délce zhruba 200 metrů likvidovali hasiči též na Velikonoční pondělí ve Vestci. Tady byla uložena pokuta ve výši 3000 Kč za pálení. A poslední požár hasiči evidují v Dolní Rovni, kde hořela tráva o rozloze 100 m2. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů.
Pojďme si připomenout:
Zákony plošné vypalování porostů zakazují
Vypalování trávy je v České republice zakázáno hned třemi zákony: zákonem o požární ochraně, zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o myslivosti ve znění pozdějších předpisů. Podle § 17 odst. 3 písm. f) zákona č.133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, nesmí fyzická osoba provádět vypalování porostů, jinak se dopustí přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 25 000 Kč. Podle § 5 odst. 2 citovaného zákona ani právnické a podnikající fyzické osoby nesmí plošně vypalovat porosty. Těmto osobám hrozí za přestupek pokuta až do výše 500 000 Kč.
Kontrolované spalování přírodních materiálů po úklidu zahrad mohou provádět fyzické osoby za podmínek stanovených dotčenými zákony (zákon o požární ochraně, zákon o ovzduší, zákon o lesích, zákon o odpadech a další) a za podmínek stanových vyhláškami obcí, a to na přiměřeně velikých hromadách za přítomnosti dospělé osoby a s připravenými prostředky k možnému hašení.
Právnické a podnikající fyzické osoby jsou povinny plánované spalování přírodních materiálů předem oznámit územně příslušnému HZS kraje včetně připravených opatření proti vzniku a šíření požáru. HZS kraje může určit další podmínky této činnosti nebo činnost zcela zakázat. Za porušení této ohlašovací povinnosti může být těmto osobám uložena pokuta opět až do výše 500 000 Kč.
Zdroj a foto: HZS Pardubický kraj