Hasiči zlikvidují kachny nakažené ptačí chřipkou…

Pardubicko – Chov kachen v obci Vápno na Pardubicku čeká dnes, ve čtvrtek 25. března 2021,  likvidace. Veterinární rozbory potvrdily u drůbeže nákazu virem H5N8, tedy ptačí chřipku. Virus je sice vysoce patogenní, ale na rozdíl od viru H5N1 se u tohoto podtypu nikdy nepotvrdil přenos na člověka. Pro drůbež je ale tento virus smrtelný. Vytyčeno bylo několikakilometrové ochranné pásmo.

Likvidaci velkochovu ve Vápně budou provádět od dnešního dne hasiči Pardubického kraje. Bude nutné utratit 2800 tisíce kusů kachen.

Krajská veterinární správa rozhodla, že velkochov ve Vápně se zlikviduje pomocí zaplynování kontejnerů plynem oxidem uhličitým (CO2), do kterých bude drůbež ukládána.

Se samotnou likvidací nakažené drůbeže začínají hasiči v 8 hodin ráno. Na místě zasahuje celkem 8 jednotek požární ochrany z Pardubického kraje – profesionální a dobrovolné jednotky předurčené dle havarijního plánu Pardubického kraje pro "Ochranu obyvatelstva" (HZS Pardubického kraje, 6x JPO V a 1x JPO III).

Hasiči se budou střídat v pravidelných intervalech.

Letos se nejedná o první případ ptačí chřipky v Pardubickém kraji. První případ se objevil v únoru v Ronově nad Doubravou, ale zde se jednalo o malochov.

Poslední velký případ ptačí chřipky v našem kraji je z loňského února, kde bylo nutné zlikvidovat brojlery a krůty ve Slepoticích.

Hasiči z HZS Pardubického kraje, Záchranného útvaru HZS ČR a dobrovolní hasiči zasahovali od 17. do 20. února 2020 v areálu velkochovu Moras, a.s., ve Slepoticích. Hasiči použili metodu zaplynování hal oxidem uhličitým (CO2). Tato metoda byla úplně poprvé v České republice vyzkoušena při ptačí chřipce v Pardubickém kraji, a to v roce 2007 v Kosoříně. Jelikož se metoda osvědčila, hasiči ji ihned nasadili i na likvidaci mimořádné události ve Slepoticích. Hasiči tehdy zasahovali celkem 66 hodin. Likvidováno bylo 430 tun drůbeže za neskutečně krátký čas, což v České republice nemá obdobu a takové množství drůbeže nelikvidoval dosud nikdo ani v celé Evropě. Zasahujícím hasičům pod rukama prošlo 138 tisíc kusů drůbeže.  Použity byly stovky litrů dezinfekce. Celkem bylo použito 25 tun oxidu uhličitého.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje