Heřmanův Městec hostil setkání pěveckých sborů…
Chrudimsko – O víkendu ožil Heřmanův Městec sborovým zpěvem. Sjelo se sem na 320 zpěváků, devět sborů i 50 členů Novoměstské filharmonie. Ti všichni si na závěr festivalu společně zazpívali na zámeckém nádvoří, v současném sídle Domova pro seniory hlavního města Prahy. Setkání se konalo pod záštitou krajského radního pro sociální péči a neziskový sektor Pavla Šotoly.
„Heřmanův Městec se jednou za dva roky stává centrem sborového zpěvu a setkání je tak novodobou kulturní tradicí a součástí kulturního života města i regionu. Zúčastněné sbory zároveň svým krásným zpěvem potvrzují vztah českého národa k hudebnímu odkazu našich i světových mistrů," uvedl Pavel Šotola.
Tradice setkání pěveckých sborů má svůj počátek v roce 1992. Místní sbor Vlastislav chtěl navázat na bohatou historii sborového zpěvu a rozhodl se pořádat pravidelná setkávání sborů. Původní myšlenkou také bylo připomenutí hudebního pedagoga a vědce, skladatele a sbormistra, heřmanoměsteckého rodáka prof. Josefa Plavce, který se celý život věnoval mimo jiné sborové tvorbě.
V rámci setkání se tu v minulých letech vystřídala řada orchestrů východních Čech (Ústí nad Orlicí, Chrudim, Nové Město nad Metují, Pardubice). Od roku 2005 se setkání rozšířilo o dva samostatné dopolední koncerty sborů v kostele sv. Bartoloměje a v Synagoze a odpolední přehlídková vystoupení se přesunula na nádvoří heřmanoměsteckého zámku. Zde byla uvedena i velká sborová díla jako např. Jarní romance Zdeňka Fibicha, operní sbory nebo před dvěma lety pozoruhodné dílo Ludwiga van Beethovena Chorální fantazie pro klavír, sbor a orchestr. Tato společná provedení v počtu několika set zpěváků a orchestru jsou vždy velkolepým zakončením celého setkání. Pouze jedenkrát v roce 2013 narušilo festival nevyzpytatelné počasí a odpolední program musel být přesunut do sokolovny, letos počasí opět vyšlo na výbornou.
Čtrnáctý ročník byl trochu odlišný od těch předchozích, s novinkovým „výletem" do světa muzikálu, kdy součástí závěrečného společného vystoupení nebylo jen zlaté smetanovské dědictví sborové tvorby, ale také světově proslulý Fantom opery Andrewa Lloyd Webbera. Pardubický kraj kromě domácích potom reprezentovaly sbory Dalibor ze Svitav, Vlastimil z Litomyšle a Žerotín z Brandýsa nad Orlicí.
Zdroj a foto: Pardubický kraj