Hrad Rychmburk otevírá druhou sezónu o něco bohatší

Chrudimsko – Do ledna roku 2021 sociální zařízení Pardubického kraje, od května 2021 v roli kulturní památky Pardubického kraje spravované Regionálním muzeem v Chrudimi. Hrad Rychmburk je neobvyklou dominantou skalního ostrohu, který zakončuje obec Předhradí u Skutče. Jakmile trochu vysvitne sluníčko, je cílem pěších turistů i cyklistů, i když je samotná památka ještě zavřená. Mnohé sem láká i vyhlášená restaurace Hradní spižírna s vlastní zmrzlinou a anglickou kuchyní. V sobotu 21. května hrad vstoupí do druhé sezóny a nabídne řadu novinek.

„Pardubický kraj se ocitl v situaci, kdy bylo potřeba rozhodnout, co dál s  prázdným hradem, který přestaly využívat sociální služby. Neměli jsme žádný precedens z jiných krajů, ani stamiliony na nějakou větší rekonstrukci. Rozhodně jsme se nechtěli hradu zbavit. Není zas až tak velký, je zajímavý svou polohou v krásném okolí a skýtá spoustu možností i ve spolupráci s obcí Předhradí a celým mikroregionem. Pro první sezónu jsme uvolnili z rozpočtu kraje na rychlé první úpravy pilotní expozice tři miliony korun. Hrad minulý rok navštívilo za necelých 5 měsíců na 9 tisíc platících návštěvníků a několik tisíc dalších, kteří do expozic nešli. Pro letošní sezónu jsme měli na úpravy pět milionů. A můžete se přesvědčit, že tady zástupci našeho muzea dokázali nabídnout za málo peněz hodně muziky," uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Historii panství oživí modely, kostýmy či dokumenty

Vloni připravené výstavní panely o historii rychmburského panství doplňují od letošního roku artefakty, které více přiblíží místní faunu, floru a jednotlivé etapy historie. Výr velký, stavba hradu, archeologické nálezy, zachované doklady o správě panství, odkaz na nejvýznamnějšího šlechtického majitele nebo ukázky činnosti mílovické sklárny jsou jen výběrem předmětů z nově upravené expozice.

Byt pana správce nabízí pohled na začátek 20. století

„Přestože v posledních 300 letech před znárodněním na hradě nikdo nebydlel, a to ani šlechtičtí majitelé, ani správa panství, nabídli jsme návštěvníkům pohled, jak mohla vypadat taková domácnost správce panství na začátku 20. století. Byt obsahuje ložnici, dětský pokojíček, pokoj služky, pracovnu, salon a jídelnu s dobovou atmosférou. Sestavili jsme je z předmětů z depozitářů našeho a okolních muzeí, něco jsme dostali darem, něco koupili po bazarech. Snažili jsme se, aby to vypadalo, že obyvatelé bytu právě odešli na procházku a za chvíli se vrátí," říká ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Právo útrpné ve sklepení je pro silnější povahy

Na hradě bylo v minulosti sice pouze vězení, nyní se ale do sklepení nastěhovaly ukázky útrpného práva. Kdo se bojí, nechť raději nevstupuje! Pro ostatní jsou k vidění nástroje kata, kterými „pomáhal" zadrženým k správným odpovědím vyšetřujících či ukázky trestů pro lehké ženy, nepoctivé sedláky až po výkon trestů, při nichž kati používali kleště, sekeru či katovský meč.  

Bylinková-zahrada
« z 7 »

Dětské pokojíčky, panenky a historická audiotechnika spraví náladu

Od začátku července si budou moci návštěvníci prohlédnout také dlouhodobou výstavu „Na kolech radosti", která představí rozsáhlou soukromou sbírku historické audiovizuální techniky, dětských kočárků, panenek a hraček z přelomu 19. a 20. století.

Vůně z bylinkové zahrady i svatby v zeleni

Novinkou je na Rychmburku letos i bylinková zahrada pod mostem vpravo. Rozvoní se tu různé léčivky i levandule. Areál pak oživuje mnoho nových kvetoucích rostlin v květináčích. I díky tomu bude zahrada znovu lákat novomanžele k svatebním obřadům. Prvních šest svateb se tu už vloni uskutečnilo, ať už ve společenském sále uvnitř hradu, nebo venku, letos očekávají zájem ještě větší.

Plány jsou i na další roky

„Na příští rok plánujeme potřebnou opravu mostu k hradu spojenou s instalováním nového schodiště do zahrady pod mostem, kde se konají různé veřejné akce a je sem jen velmi úzký vstup hradem. Doufáme také, že se nám podaří zprovoznit gotickou expozici, které bude vévodit oltář z kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. Ten ještě prochází dokončením renovace a nebude možné ho vrátit do kostela kvůli klimatickým podmínkám. Takže tady návštěvníci uvidí i každý další rok něco nového," dodal Roman Línek.

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj