Hrad Svojanov nabízí šťastný život v secesi…
Svojanov – V předhradí oblíbené památky je galerie, která vznikla rekonstrukcí bývalých koníren. V současné době hostí jedinečnou výstavu. Správa hradu ve spolupráci s brněnským Letohrádkem Mitrovských a sběratelkou Zdenou Mudrákovou ze Zlína zve výletníky k nahlédnutí do šťastného života v secesi. K vidění jsou i bohatě zdobené společenské šaty prababičky rytíře Bartoně z Dobenína.
Módní styl secese vznikl koncem 19. století, zahrnuje období do první světové války. Postupně poznamenal běžný život a lidské činnosti téměř ve všech oblastech. Hlavně dámy, romantici, ale i milovníci historie se na Svojanově mohou pokochat nejen tím, co se v té době nosilo. „Secese je poslední období módy, kdy byl oděv zdobný, spousta sámků, rýžek, volánků, velice jemné látky, krajky. Je to pastva pro oči," uvádí sběratelka historického oblečení Zdena Mudráková. Žena v té době neměla jiné možnosti, jak se jinak ukázat, reprezentovala muže. „Když takový pár přišel do společnosti, podívali se na ženu a věděli stav bankovního konta jejího manžela. Jestli měla šperky pravé nebo náhražky… I podle látek poznali, jak je pán movitý," říká sběratelka. V jedinečné expozici jsou naaranžované originální modely šatů, klobouky, boty, ale i spodní prádlo, bižuterie, ale také rukávové manžety, límečky, či slunečníky. Specialitou výstavy jsou bohatě zdobené společenské šaty jedné z prababiček rytíře Bartoně z Dobenína.
Na začátku výstavy je letní kavárenská nebo restaurační zahrádka. „V době secese měli lidé ve zvyku si v neděli vyjít na městské korzo. Oblékli se do toho nejlepšího, co měli, a šli se ukázat. Zároveň se stavili někde do cukrárny, do kavárny nebo do restaurace," popisuje Petr Lukas, jeden z autorů výstavy o šťastném životě v secesi.
Děti byly, jsou a budou neodmyslitelnou součástí rodin. Návštěvníci tedy nahlédnou i do dětského koutku, kde jsou kromě námořnických oblečků také dětské hračky, školní potřeby. Kuchyni připomínají pomůcky na vaření, dózy pro uchovávání potravin, váha, žehlička. Samozřejmostí domácností lepších společností byla samostatná jídelna, nebo salon. „Secese je o noblesním životě vyšší společnosti měšťanské. Prezentujeme vybavení domácností této společenské vrstvy. Odpovídá tomu nádobí na stolech, různé druhy porcelánu, malované sklo, speciální příbory, speciální smetáčky a lopatky na drobky. V secesi byla spousta různých vychytávek, které působily i dekorativně, jako nejrůznější stojánky, či misky," vysvětluje Petr Lukas. Originální secesní porcelán je ve svojanovské hradní galerii prostřený na původních secesních ubrusech, vše ze sbírek Letohrádku Mitrovských.
Mnozí si jistě pomyslí, zda v expozici najdou také ložnici. I ta patří k běžnému, tedy i k secesnímu životu. Na posteli nikdo nepřehlédne vyšívaný polštář a přehoz. Nechybí zde toaletní stolek,
petrolejka, náboženské předměty či toaletní krabička. „Spodní prádlo je krajkové. Ukázkou je i spodnička s ranním kabátkem, či korzety, a to krátké i dlouhé, a dokonce i jedna z prvních předchůdkyň dnešních podprsenek," upřesňuje Zdena Mudráková. U šicího stroje je k nahlédnutí vzorník k vyšívání a šití stehů.
Jednotlivé části secesní expozice jsou uvedené informačními panely. Hned první panel u kavárenské části obecně popisuje pánské, dámské i dětské secesní odívání. Na ostatních jsou články z dobového časopisu Šťastný život, který vycházel kolem roku 1900. Podle Petra Lukase připomínají pedagogiku, oblékání dětí, jejich výchovu, také jak se měl prostírat stůl pro malou či velkou společnost, nebo třeba jak servírovat ovoce. Autoři výstavy nezapomněli ani na to, jak měly ženy zpříjemnit domov muži a rodině. Nechybí ani rady, jak pěstovat jemný mrav, jak vyzrát na muže, či jak doma cvičit. „Vybrali jsme nejtrefnější, nejzajímavější a mnohdy i vtipné typy a rady, jak na šťastný život. Nenabízíme pohled umělecko-historický, ale dáváme návštěvníkům nahlédnout do běžných domácností secesní doby, objevit věci neobyčejně obyčejné, kořeněné dobovým humorem a společenskými konvencemi," usmívá se Petr Lukas.
Chcete vědět, jak prožít spokojený a šťastný život díky zaručeně platným, často humorným, sto let starým radám a návodům? Přijeďte se podívat a dozvědět se, jak vytvořit fungující a vkusně zařízenou domácnost. Unikátní expozici „Šťastný život v secesi" najdou výletníci v galerii v předhradí až do konce září v otevírací době hradu, v červenci a v srpnu od 9 do 18 hodin, v září do 17 hodin, a to každý den.
Na Svojanově se o prázdninách nudit nebudete Letní měsíce budou na hradě ve znamení zajímavých akcí. Od 10. do 16. července se na Svojanově zabydlí řezbáři. Před zraky návštěvníků budou na nádvoří vytvářet ze dřeva další scenérie z historie někdejšího královského sídla. O týden později, 17. července, se na hradě sjedou majitelé vozů značky Moskvič. Nebude chybět přehlídka těchto plechových miláčků, ani spanilá jízda po okolí. Víkend 17. – 18. července bude zasvěcený jídlu. V hradní kuchyni připraví Perchty von Bladen dobové pokrmy typické pro různá historická období. Ve dnech 22. – 25. července ožije hradní mučírna. Tak jako ve středověku a raném novověku, kdy bylo mučení běžnou součástí soudních procesů, potkáte v prostorách hradu jak mistra kata, tak soudce a řadu obviněných. Přelomu července a srpna, 31. července a 1. srpna, je věnovaný divadelní pouti. Oblíbené marionety převezou Jan Přeučil, Eva Hrušková a Zdeněk Rohlíček, s Kašpárkem a dalšími loutkami přijede Divadlo BOĎI – Bauerovi z Josefova, z Andělské Hory dorazí i Divadlo Kapsa a mnozí další. Na své si tedy přijdou nejen děti, ale i dospělí. Na konci prázdnin, 28. – 30. srpna, si připomeneme nejvleklejší válečný konflikt v dějinách lidstva, a to třicetiletou válku. Válečnou scénu doplní svým vystoupením tanečnice i bubeníci.
Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V minulém roce si cestu na hrad našlo 54.653 turistů, roce 2019 hrad navštívilo rekordních 83.474 výletníků.
Někdejší královské sídlo za běžného nekoronavirového provozu nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.
Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje.
Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.
Více informací na naleznete na:
www.svojanov.cz
www.facebook.com/svojanovcz/