Hrad Svojanov otevírá brány…

Svojanov – Oblíbené historické sídlo je připravené na novou turistickou sezonu. Brány pro veřejnost hrad otevřel už 2. března 2019.

Výletníci se mohou těšit na zrestaurované pokoje v dámské části, a to na salonek a ložnici. „Na podzim jsme nechali zrestaurovat nástropní malby, v zimních měsících pak byly obnovené výmalby na stěnách, které jsou tvořené dekorativními rámy," popisuje kastelán hradu Miloš Dempír. Zásadní změnou prošlo hlavní schodiště hradního paláce. Je rovněž nadekorované malbami ve stylu 2. poloviny 19. století. V letošním roce budou na hradě s restaurováním stropů pokračovat v jídelně a v přípravně.

Poprvé v historii památky nahlédne široká veřejnost do bývalých koníren v předhradí. Část byla v loňském roce zrekonstruovaná a vznikla prostorná galerie. Správa hradu ji využije ke krátkodobým výstavám. „Od 4. května představíme návštěvníkům víc jak 120 vyšívaných nástěnek a kuchařek Petry Totuškové," uvádí kastelán. První část výstavy se na Svojanově konala před čtyřmi lety. Výtěžek z vyšívané expozice také letos podpoří Záchrannou stanici opuštěných zvířat Zelené Vendolí.

Druhá výstava, nazvaná „Flóra očima autisty", naváže od 27. července. Jedná se o prezentaci fotografií klienta Rodinného Integračního Centra, studenta pardubického anglického gymnázia, který trpí poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem. Mladíkovým koníčkem a současně spojením se sociálním prostředím je fotografování. Výsledkem jsou barevné snímky, které budou v nové hradní galerii k vidění do konce prázdnin.

Na závěr sezony je pro návštěvníky připravený bonbonek. Od 7. září budou na hradě vystavené české korunovační klenoty. Výletníci tak nebudou muset jezdit až do Prahy, ale mistrovské repliky z dílny světoznámého šperkaře Jiřího Urbana si budou moci zblízka prohlédnout na Svojanově. Expozice bude doplněná zajímavostmi z mnohasetleté historie českého pokladu. Projekt připomene také našeho nejvýznamnějšího panovníka Karla IV. Období středověku doplní kopie zbraní, repliky oděvů a obuvi, mince, miniatury a 3D modely.

Hrad Svojanov
« z 3 »

Návštěvníci oblíbené památky se opět mají na co těšit. Správa hradu nachystala celou řadu kulturních akcí. Tou první budou Velikonoce na Svojanově ve dnech 20. a 21. dubna. Výletníci se mohou těšit na květnový hradní jarmark, červencové královské slavnosti, týden s řezbáři a oživenou mučírnu, srpnovou divadelní pouť a třicetiletou válku i dušičkové svojanovské stíny. Zcela nové zážitky slibují Dny pohádek a noci běsů 8. a 9. června. Denní program bude laděný pohádkově, tedy určený hlavně pro malé návštěvníky. Ten večerní naláká otrlejší povahy, které mají pro strach uděláno.

Na hradě se bude samozřejmě také pracovat. „Na letošní rok je naplánovaná obnova ústřední části bývalých koníren, kde posléze vznikne galerie barokních soch z mariánského sloupu v Poličce," informuje Miloš Dempír. Návštěvníci budou mít možnost podívat se nejen na unikátní díla, ale dočtou se i spoustu informací o historii a obnově této unikátní poličské památky. V plánu je také vydláždění parkoviště, které je v současné době vysypané jílem a štěrkem. „V souladu s obnovou povrchů komunikací v hradním areálu bude i na parkoviště položená žulová dlažba, která pochází z historického centra Poličky," dodává kastelán. Řemeslníky budou návštěvníci na hradě potkávat v podzimních měsících.

Hrad Svojanov má v březnu brány dokořán vždy o víkendech od 10 do 17 hodin, v dubnu pak od úterka do neděle od 9 do 17 hodin.


Hrad Svojanov byl založený kolem roku 1224 jako královské věnné sídlo. Od roku 1910 je v majetku města Poličky. Patří k nejoblíbenějším památkám v Pardubickém kraji. V roce 2018 hrad navštívilo 60.004 turistů.

Někdejší královské sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy, z toho dva s odborným výkladem.
Na okruhu A se zájemci o historii podívají do hradního paláce. Seznámí se s tím, jak se na Svojanově žilo v 19. Století za posledního soukromého majitele. Čekají na ně zařízené pokoje, salonky, jídelna či kuchyně, které jsou doplněné i dobovými oděvy a obuví. Na tomto okruhu je rovněž vystavená unikátní replika pohřební koruny Přemysla Otakara II.
Okruh B je středověký. Turisté nahlédnou do nejstarších částí hradu ze 13. Století. V mučírně je zamrazí při výkladu o tortuře, která byla běžnou součástí někdejších soudních procesů. V domě zbrojnošů si připomenou, jak na hradě žila hradní posádka. Na tomto okruhu je také instalovaná expozice s marionetami představujícími osoby, které na hradě skutečně žily. Průvodci vypráví jejich příběhy a legendy o nich.

Ti, kteří si chtějí jen odpočinout, mohou zvolit okruh C. Venkovní hradní areál zavede návštěvníky do unikátní gotické zahrady, na nádvoří, na hradby, do zříceniny renesančního paláce, či na vyhlídky. Součástí této trasy je také možný výstup na šestadvacet metrů vysokou hlásku, odkud se otevírá nádherný výhled do kraje. Procházka areálem čítá trasu dlouhou zhruba tři čtvrtě kilometru.

Návštěvníkům je k dispozici také hradní restaurace s venkovní terasou a hradní penzion s dobově zařízenými pokoji. Hrad je pro veřejnost otevřený od začátku března do poloviny prosince.

Zdroj a foto: Hrad Svojanov