I dobrovolníci mohou v online prostředí vyhořet…

KRAJ – Regionální dobrovolnické centrum Pardubického kraje v rámci dalšího Dne otevřených dveří hostilo především online schůzky se zájemci o novou spolupráci i se stávajícími organizacemi a dobrovolníky, kteří potřebovali odborné poradenství. Své aktivity, úspěchy i problémy v posledním půlroce popsali také koordinátoři lokálních dobrovolnických center na společném virtuálním setkání, kterého se účastnil i krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Velká omezení a komplikace přinesla vládní opatření, kvůli nimž jsou zavřená zejména sociální pobytová zařízení, kde běžně dobrovolníci pomáhají a nyní se proto nemůžou svým činnostem věnovat tak, jako předtím. „Obecně ale můžeme říci, že v uplynulém období narostl zájem o dobrovolnictví. Ale uvědomujeme si, že dobrovolnictví je více než jakákoliv jiná činnost o mezilidském kontaktu, zájmu, sdílení času a zážitků a předávání podnětů," říká Pavel Šotola, „Nestačí jen přinést nákup seniorům, ale je potřeba si s nimi také popovídat, vyslechnout jejich obavy i radosti. Dětem ze znevýhodněných rodin nestačí jen zadat a zkontrolovat úkoly, ale také jim něco trpělivě vysvětlovat, chválit je za pokroky a podpořit je. Proto se ani nedivím, že pokud se některé činnosti přesunuly pouze do on-line prostředí, mohla část dobrovolníků takzvaně vyhořet," dodává radní.

„Velké počty dobrovolníků v kraji se zapojily v rámci pandemie do pomoci potřebným formou nákupů či organizací sbírek. Řada z nich také začala fungovat jako dobrovolní pomocníci v zařízeních sociální péče a nemocnicích. Pokračovali v doučování, výuce dětí cizinců, v organizaci sociálního šatníku, psaní dopisů, testování bezbariérovosti, převodu dokumentů do zvukové podoby pro nevidomé a podobně," vypočítává Kateřina Mužíková, koordinátorka Regionálního dobrovolnického centra Pardubického kraje provozovaného Koalicí nevládek Pardubicka. 

Ráda slyším, co se v dalších organizacích osvědčilo, a co bychom mohli zkusit i my. Také mi regionální dobrovolnické centrum pomohlo při orientaci v platné legislativě při práci s dobrovolníky," hodnotí setkání v rámci Dne otevřených dveří Milena Prskavcová z Tyflocentra Pardubice. „Pokud myslíme rozvoj dobrovolnictví v naší zemi vážně, neobejdeme se bez koncepční spolupráce. Takto můžeme s dalšími koordinátory sdílet svoje aktivity, povzbuzovat se a inspirovat. Je kam se obrátit s dotazy na akreditace, žádosti o dotace i metodiku," vyzdvihuje význam regionálních dobrovolnických center Ivana Blehová z Farní charity Chrudim. „Velký dík patří Pardubickému kraji, především pak radnímu Pavlu Šotolovi, za velkou podporu věnovanou právě podpoře oblasti dobrovolnictví, jež umožňuje posouvat je dál," dodává Kateřina Mužíková.

Zdroj a foto: Pardubický kraj