Institut Paměti národa je součástí pardubického kulturního života
Pardubice – Interaktivní expozice Tichá hrdinství vypráví v Institutu Paměti národa Pardubice už více jak rok skutečné příběhy z druhé světové války. Proto bude otevřena výjimečně i v pondělí 8. května – v Den vítězství – a navíc v tento den s 50% slevou na vstupné.
„Svoboda není zadarmo. Nikdo vám nezaručí, že zase nepřijde nějaký blbec," říkal Tomáš Sedláček, který prošel za války snad všemi evropskými bojišti a jehož příběh návštěvníci v expozici zažívají téměř na vlastní kůži. Nebo mohou nahlédnout do odboje s pamětnicí Jarynou Mlchovou, která díky objevu neznámé sloučeniny zachránila stovky židů. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme zakoupit vstupenky předem online.
V pátek 19. května se opět zapojí IPN se svou expozicí do Muzejní noci. Návštěvníci budou moct od 19:30 do 21:00 v Machoňově pasáži nahlédnout do prostor jednoho z nejmodernějších muzeí v ČR, zažít jeho unikátní atmosféru a dostanou voucher s 25% slevou na kompletní prohlídku.
„Těší nás, že se Institut Paměti národa Pardubice se svou interaktivní expozicí a pravidelnými besedami ve svém vzdělávacím centru v průběhu času stal neoddělitelnou součástí pardubického kulturního života. Pondělní besedy si vybudovaly své stálé publikum a my jsme rádi, že mu můžeme i na květen a červen nabídnout řadu zajímavých témat a hostů," uvedl ředitel IPN Pardubice Michal Bureš.
V květnu proběhne beseda k 200. výročí od začátku českého osidlování rumunského Banátu. Naplánována je projekce nového dokumentu o romském holokaustu, na ni naváže beseda s jeho autory. Další pondělí se bude věnovat historii i budoucnosti areálu Automatických mlýnů a poslední květnové téma bude o Selské jízdě.
V červnu přijede do IPN přednášet Michael Romancov, odborník na politickou geografii, geopolitiku a Rusko. O týden později se bude beseda věnovat minulosti i budoucnosti Kuby. O umění žít bude přednášet římskokatolický kněz Marek Orko Vácha a poslední předprázdninová debata se zaměří na bitvu u České Skalice.
Více informací na webových stránkách institut.pametnaroda.cz/pardubice.
Autor: Mgr. Michal Bureš
Zdroj a foto: Post Bellum, z.ú. / Paměť národa Východní Čechy