Jak přínosně využít společně strávený čas s dětmi v nedobrovolné izolaci?

Pardubice – Čas trávený v nedobrovolné izolaci se dá využít mnohými způsoby. Rodiče s dětmi v těchto dnech většinou tráví mnohem více času, zejména pokud mají možnost pracovat z domu. A tím tedy mají i více možností pozitivně a přirozeně ovlivňovat rozvoj řeči svého předškoláčka. Jde jen o to převést pozornost ke každodenním aktivitám.

Nabízíme vám několik jednoduchých tipů, které stačí přizpůsobit věku vašeho potomka. Základní zásadou však je, že vše slovně komentujeme:

•  hrajeme si společně s dětmi a užíváme si skvěle strávený čas. Můžeme využít příležitosti a oprášit nejrůznější společenské hry, na které běžně pro nejrůznější kroužky nemáme čas, ale i ne zcela prozkoumané dárečky z Vánoc. Menším dětem trpělivě vysvětlujeme pravidla hry nebo jim ukazujeme, jak se s hračkou hraje.

•  zapojíme děti do práce v domácnosti podle jejich přání. Vaše ratolest může například nosit prádlo do pračky, třídit jej podle barev a pojmenovávat jej nebo jej vyndávat z pračky a vybírat kolíčky podle vašeho přání, utírat nádobí nebo prach společně s maminkou. Velmi oblíbené je u dětí společné vaření. Všechny tyto aktivity samozřejmě dospělý slovně provází.

•  Čas, ve kterém se dětem pro své pracovní povinnosti nemůžeme naplno věnovat, si můžou děti zkrátit třeba kresbou nebo vyráběním – pořádkumilovná maminka ale musí být tolerantní. Na internetu je velké množství nápadů. Rozvoj jemné motoriky totiž souvisí i s rozvojem motoriky mluvidel.

•  Další z možností, jak své dítě zaměstnat a přitom rozvíjet jeho řečové schopnosti, spočívá ve fintě, že nám naše ratolest nebo ratolesti připraví na večer kulturní představení – může to být krátké divadlo, do kterého mohou zapojit plyšáky, recitační, pěvecké, taneční nebo baletní vystoupení anebo výstava vlastních obrázků. Zde zcela záleží na zájmech dítěte.

•  Samozřejmě se nabízí i využití moderních technologií – tablety, TV, DVD, které poskytují nepřeberné množství aktivit k rozvoji řeči dítěte. Nesmíme však zapomenout na přiměřenost času, které dítě těmto aktivitám věnuje. 

•  Před spaním se můžeme společně začíst do dětských knížek a encyklopedií, vyprávět nebo číst pohádky a příběhy, anebo si jen společně zrekapitulovat, co jsme dnes zažili a co nás čeká další dny.

•  Nácvik problémových hlásek provádíme pouze podle pokynů logopeda. Nesnažíme se o vyvozování hlásek podle svého a logopedická cvičení zařazujeme pravidelně do rodinného režimu.

Dotazy či rady v oblasti logopedie vám rád zodpoví školní logoped Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, o.p.s. na e-mailu: salavcova@svitani.cz.

Mgr. Markéta Salavcová – školní logoped
Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s.

Foto: archiv školy Svítání