Jak se vypořádat s financováním středisek volného času podle nového systému Ministerstva školství? Kraj nabídl řešení
KRAJ – Pardubický kraj z vlastní iniciativy zorganizoval schůzku pro zástupce středisek volného času v Pardubickém kraji. Z důvodu novely vyhlášky o financování středisek jsou jejich ředitelé v nejistotě, zda nepřijdou o své finanční prostředky nebo nebudou muset propouštět zaměstnance. Kraj se proto snaží střediskům podat pomocnou ruku.
„Bohužel změny, které s sebou novela přinesla, výrazně mění způsob, jakým se přepočítává finanční příspěvek pro mzdové prostředky. V současné době evidujeme v rámci Pardubického kraje 84 úvazků pedagogických pracovníků ve střediscích volného času, a našim hlavním cílem je, aby se tyto úvazky zachovaly, a nedošlo k jejich ponížení. Snažili jsme se hledat cestu, jak nastavit nově normativy tak, aby nám umožnily co nejmenší zásah do činnosti a fungování jednotlivých středisek. Myslím si, že jsme společnou cestu našli, a že jsme alespoň částečně utlumili nervozitu vedení středisek, která je však zcela pochopitelná. Máme připravený scénář, jak se aktuální hodnoty na rok 2023 přepočtou do konce tohoto kalendářního roku, a pevně věřím, že jednotlivá střediska nebudou nucena svou činnost pro volný čas mládeže omezovat," okomentoval současnou situaci radní pro oblast školství Josef Kozel.
Ministerstvo školství připravilo nový systém financování středisek, který má sjednotit podmínky napříč republikou. Novela vyhlášky ruší minimální personální zabezpečení pro ta nejmenší zařízení. Od příštího roku se mají finanční příspěvky vypočítávat jen podle unikátních účastníků aktivit. To zvýhodňuje především ta střediska volného času, která sídlí ve větších městech a mají hodně dětí. Střediska budou tedy z finančních důvodů muset upřednostňovat děti, které budou navštěvovat pouze jeden kroužek, protože případný další kroužek už středisku ministerstvo neproplatí.
Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj