Kácení topolů podél Hradecké ulice…
Pardubice – V průběhu února 2018 začne postupné kácení většiny topolů podél Hradecké ulice v úseku od Bajkalu k zastávce MHD před mostem Pavla Wonky, o němž jsme informovali v Pravobřežním zpravodaji 4/2017. Provedení náhradní výsadby se předpokládá v jarním období.
V ulici Hradecká, na svahu vpravo podél chodníku (směrem k mostu), v úseku od vodní plochy tzv. „Bajkalu" k odpočívadlu se nachází rozvolněný pás dřevin. Stromy byly již v minulosti předmětem několika odborných posudků, z nichž ten poslední z června roku 2017 zpracovaný Agenturou pro ochranu přírody a krajiny ČR některé z nich označil za dřeviny ve zhoršeném zdravotním stavu a s narušenou vitalitou. Nebyly hodnoceny jako havarijní, ale bylo doporučeno zvážit odstranění části dřevin z bezpečnostních a části z pěstebních důvodů.
Při vichřici Herwart, která zasáhla naše území 29. října 2017, došlo k přelomení topolu v blízkosti zastávky MHD (viz foto). Díky tomu, že poškozený kmen se opřel o sousední strom, nedošlo ke škodám na zdraví nebo majetku. Městský obvod Pardubice II již před touto událostí podal žádost o kácení 11 topolů, jedné vrby a jedné jabloně. Povolení ke kácení nabylo právní moci na sklonku roku. Vybrané dřeviny budou pokáceny z bezpečnostních a pěstebních důvodů. Kromě dřevin uvedených v povolení budou pokáceny ještě dvě jabloně a jeden topol, které nedosahovaly stanovené velikosti. Dále ještě Povodí Labe s.p. pokácí další 3 topoly na svém pozemku, povolené rovněž koncem loňského roku.
Jedná se o stromy výrazně vykloněné nad frekventovanou silnici (nad trolejové vedení), cyklostezku a chodník v Hradecké ulici. Vykloněné mimo těžiště jsou buď celé stromy nebo část jejich kmenů, jsou nevyvážené a nestabilní – hrozí jejich vývrat nebo přelomení a pád na rušnou komunikaci a následně možný vznik škody na zdraví nebo majetku.
Dále se jedná o stromy s výraznými defekty, např. riziková úžlabí s prasklinami kmenů (s bakteriálním výtokem), tlakové vidlice, vyhnívající dutiny, otevřená poranění kmenů s tlející dřevní hmotou, výskyt plodnic dřevokazných hub – hrozí selhání dřevin z důvodu snížené pevnosti dřeva a mechanické odolnosti.
Stromy mají sníženou vitalitu nevratného charakteru, kdy významná část objemu korun není olistěna (defoliace korun), stromy prosychají buď v celém objemu nebo lokálně, především od vršku nebo na periferiích korun – hrozí odlomení poškozených částí korun a jejich pád na přilehlé komunikace. Část z dožívajících topolů roste v těsné blízkosti mladých kvalitních dubů, z důvodu jejich vzájemné konkurence jsou koruny některých dubů jednostranně deformované a hrozí trvalé poškození kvalitnějších dřevin. Vzhledem k uvedeným defektům a jejich souběhu je možné očekávat sníženou provozní bezpečnost daných dřevin. Teoreticky by bylo možné zvýšit provozní bezpečnost topolů realizací bezpečnostních řezů, obvodových redukčních řezů a umístěním bezpečnostních vazeb do korun. Tato řešení by však nebyla stoprocentní, byla by pouze krátkodobá (s nutným pravidelným opakováním), finančně značně náročná a neefektivní. Radikální obvodový redukční řez korun by jistě vedl k výraznému snížení estetické hodnoty dřevin včetně omezení jejich dalších funkcí (ekologické, hygienické).
Proto se městský obvod Pardubice II rozhodl v této exponované lokalitě přistoupit k obnově zeleně a náhradě neperspektivních dožívajících stromů novými kvalitnějšími dlouhověkými dřevinami. Ve svahu podél chodníku rostou mladé náletové stromky (duby, jasany) již silnějších kmínků (o obvodech kmenů 50-250 cm), které je zde vhodné zachovat jako základ budoucí zeleně. Podél svahu nelze tak vytvořit novou liniovou výsadbu s pravidelnými rozestupy. Do vzniklých mezer po skácených stromech je navrženo vysadit 4 lípy a 2 javory babyky, což přispěje k rozmanitosti druhů v místě. Výsadba stromků bude následně po skácení topolů doplněna ještě keřovým patrem (volně rostoucí keře v druzích přírodě blízkých), které budou plnit izolační funkci mezi rušnou komunikací a cennou lokalitou v okolí slepého ramene Labe a blízkých luk. Plánovaná obnova zeleně tak nejen zvýší provozní bezpečnost v Hradecké ulici, ale především je krokem ke zlepšení životního prostředí v dané lokalitě z dlouhodobého pohledu.
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic / městský obvod Pardubice II