Karcinom prsu postihuje i mladé ženy, nejdůležitější je pro ně samovyšetřování…
V jakých případech se dostávají ženy do 44 let do mamografické ambulance?Nejčastěji pokud mají problém, či zaznamenaly nějaké změny. Další skupinou žen jsou ty s rodinnou zátěží, které měly výskyt karcinomu prsu v rodině nebo mladé ženy, které jen chtějí dbát o prevenci jako samoplátkyně.Ženy s určitými příznaky, např. pohmatem zjistily bulku, cítí bolest, pozorují výtok z bradavky apod., přicházejí do mamární poradny. Na našem pracovišti ji vede MUDr. Blanka Mrvíková, vždy v úterý a ve středu od 13:30-15:30 hod. Do poradny se nemusejí ženy objednávat, ani mít doporučení od jiného lékaře.
Je každá bulka v prsu známkou karcinomu?
Každá žena by měla svá prsa znát a vědět, co je normální změnou prsu v rámci cyklu a co ne. Nejdůležitější je pro ženy samovyšetřování, které se provádí 1x měsíčně. Kromě bulek je nutné sledovat i další změny prsů, například vtažené bradavky nebo pomerančovou kůži. Může se také objevovat výtok z bradavek a je třeba zpozornět, pokud se objeví příměs krve nebo je výtok čirý. Pokud si žena najde bulku v prsu, není hned důvod k panice. V prsu se vyskytují i nezhoubné nádory, tzv. fibroadenomy (nádor tvořený z vazivové a žlazové tkáně), tukové bouličky (lipomy) a cysty. Tyto útvary je možné odstranit bez další léčby, nebo i jen sledovat, a vyskytují se u mladých žen nejčastěji.
V jakém věku mohou ženy onemocnět rakovinou prsu?
Nejvíce nemocných žen je ve věku 60-69 let. Asi 15 % žen s touto diagnózou je mladších 44 let. Čas od času se ale v ordinaci bohužel setkáváme i s dívkami s diagnózou karcinomu prsu ve věku 20-30 let, dokonce i do 20 let. Tyto případy jsou ojedinělé, ale nelze se k tomu stavět tak, že se žen před 45 rokem tato problematika netýká. Základem je opravdu samovyšetřování, a pokud najde žena nějakou změnu, neměla by otálet a nechat se vyšetřit. Obecně jsou rizikovými faktory pro vznik karcinomu prsu věk, genetická zátěž, nezdravý životní styl a stres.Předností našeho pracoviště je, že celý diagnostický proces je u nás relativně rychlý – od vyšetření v mamární poradně, vyšetření mamografem nebo ultrazvukem, přes odebrání vzorků (biopsii) a stanovení léčby na míru od onkologické komise ve složení onkolog, chirurg a radiolog uplynou přibližně 1-2 týdny.
Kam se může žena obrátit, když neví, jestli si vyšetřuje prsa správně?
Mladé ženy a dívky mohou mít problém se ve svých prsech vyznat, protože jejich prsní žlázy jsou plné útvarů a bouliček, jako bychom si představili hrozen vína. Návody, jak na to a další informace o problematice prsou jsou k přečtení na jediných oficiálních webových stránkách mamárního screeningu v ČR www.mamo.cz, jejichž obsah tvoří odborníci. Také se může obrátit na mamární poradnu nebo screeningové pracoviště, jejichž seznam je také na tomto webu. Tam jí se vším rádi poradí.
Jak diagnóza karcinomu prsu zasáhne do života mladých žen a kde najdou podporu?
Vždy je to pro ně velký šok. Mladé ženy často právě pomýšlejí na založení rodiny nebo mají malé děti, budují kariéru, vdávají se a do toho přijde zpráva, která jim obrátí život naruby. Prvotní šok se snažíme zmírnit hned v ambulanci, ale důležitá je dlouhodobá psychologická pomoc, aby žena mohla s někým sdílet, čím si prochází a vidět i ty pozitivní konce, které směřují k úplnému vyléčení. Problém, se kterým jsme se setkávaly, byl, že v neziskových organizacích se často sdružují spíše starší ženy. Ty jsou sice karcinomem postiženy nejčastěji, ale řeší úplně jiné starosti než ty mladé. Nedávno jsme proto na svitavském pracovišti navázaly skvělou spolupráci s organizací Bellis Young & Cancer (www.youngandcancer.cz), která sdružuje mladé ženy pod Aliancí žen s rakovinou prsu, jež si onemocněním prošly. Tyto „belisky" sdílejí zkušenosti, své osudy, informace, pořádají společné akce a vzájemně se podporují. Je to velmi důležité, protože pozitivní myšlení je vedle samotné léčby dalším důležitým předpokladem k tomu, aby se žena vyléčila a vrátila se zpět do plnohodnotného života.