„Každý by chtěl vydat Harryho Pottera," říká pardubický nakladatel Lukáš Zeman…
Pardubice – „Knižní trh je obrovský a zároveň velmi nevyzpytatelný," říká pardubický nakladatel Lukáš Zeman. „Asi každý by chtěl vydat Harryho Pottera, ale málokomu se to podaří," podotýká majitel nakladatelství Knihy s úsměvem, mezi jehož úspěšné tituly patří historické detektivky či básnické sbírky.
„Některé knihy vydáváme hlavně pro radost a bereme je spíše jako filantropický projekt," přiznává Lukáš Zeman a dodává, že pandemie covidu-19 jeho nakladatelství příliš nepomohla.
Z ročního plánu bezcenný cár papíru
„Covid naše podnikání hodně zbrzdil. Z ročního plánu se stal bezcenný cár papíru. Naštěstí ve chvíli, kdy se zavřela kvůli pandemii knihkupectví, zafungovala státní podpora," sděluje Lukáš Zeman, podle něhož se nyní byznys s knihami znovu zase zvedá.
„Těžko říct, co bude dál. Momentálně se všichni upínají k vánočnímu trhu," uvádí šéf pardubického nakladatelství, které se dostalo mezi desítku nejlepších společností v Pardubickém kraji v prestižní soutěži Firma roku.
„Pokládáme to za velký úspěch a moc si toho vážíme," říká muž, který do knižního světa nahlédl už v roce 2015, kdy se zrodil jeho úplně první počin. Tím byla publikace Města Pardubického kraje autora Vladimíra Rozehnala. Ta odstartovala vlnu cestopisů, jež vycházejí ve stejnojmenné edici dodnes. „Provází čtenáře po starodávných stezkách, které křižují Čechy, Moravu i Slezsko, objevují krásy historických měst Pardubického kraje a putují po stopách ušlechtilých koní," upřesňuje Lukáš Zeman.
K cestopisům přibyla i beletrie
K cestopisům se v roce 2018 přidala také beletrie. Autorka Zdenka Rozehnalová publikací Ta země je i Tvá reagovala na stoleté výročí vzniku Československé republiky a připomněla hravou literární formou příběhy významných lidí z různých historických etap.
V roce 2019 se publikační činnost začala rozrůstat. Poprvé v češtině vyšla sbírka povídek australského autora Alexe Skovrona Muž, který ulehl do své postele. Naopak v anglickém překladu i s českým zněním ve stejném roce vyšla básnická sbírka Elegie Jiřího Ortena.
Obrovský úspěch knih Jindry Hojera
Obrovský úspěch zaznamenaly knihy Jindry Hojera, jehož jméno je známé z Foglarových Rychlých šípů, kde byl předlohou pro jednu z postaviček. Ve svých 94 letech napsal Záhadné hlavolamy pro chytré hlavičky, které se zrodily i díky úspěšnému crowdfundingu na serveru Hithit.com.
Pro velký zájem a ohlas první knihy nakonec vydal autor ještě autobiografii Střípky ze života Jindry Hojera. „Aby se čtenáři mohli s autorem setkat osobně, pořádali jsme křest knihy nebo autorské čtení," zavzpomínal nakladatel, který v roce 2020 uvedl na trh prvotinu autorky Emmy Scharkez s názvem Život s vůní lubrikantu. „V červnu potom spatřil světlo světla dlouho chystaný projekt Deník jednonožce, jehož autorem je Jiří Švihálek," nastiňuje Lukáš Zeman.
Ten se zabývá rovněž tvorbou grafiky, DTP, webových stránek a marketingu. Věnuje se i fotografování přírody. Za svůj snímek z Bornea získal prestižní ocenění v kategorii Příroda a hlavní cenu Czech Press Photo 2018.
Autor: Tomáš Dvořák