Kdo je divný? Na Pernštejnlove se hrálo autistické leporelo s příchutí kabaretu
Pardubice – Kdo je divný? Je to člověk, který trpí poruchou autistického spektra nebo lidé kolem něj, co nechápou jeho jinakost? Nejen o tom vyprávěla inscenace ostravského Studia G s názvem Plavat v jezeře. K vidění byla ve středu večer na nádvoří pardubického zámku na divadelním festivalu Pernštejnlove.
Chlapec, se touží stát hudbou
Šlo o životní leporelo chlapce, který se touží stát hudbou. Za zvuku francouzského kabaretu a rázných výstřelů SS mužů v zeleném Wolfi přichází na to, v čem skutečně tkví jeho odlišnost. Wolfi nevnímá kontexty doby, neumí se dívat lidem do očí, nerozumí jim, ale dokáže vnímat hudbu. Jeho matka byla odjakživa zpěvačka. Žijí spolu a stále se někam stěhují. Wolfimu to ale nevadí. Má svou krabici. To je jeho domov…
Zajímavá koláž, která dojímá i baví
Autorem a režisérem originálního „autistického leporela s příchutí francouzského kabaretu" je Marek David. Tomu se podařilo vytvořit zajímavou koláž, která dojímá a baví, ale zároveň divákovi může v některých pasážích způsobovat i ne úplně příjemné mrazení v zádech.
Pozoruhodné výkony hereckého tria
Za pozornost stojí také výkony hereckého tria. Postavu Wolfiho ztvárnil Marian Mazur, jeho matku Miroslava Georgievová. Mnoho různých rolí pak bravurně zvládl Robin Ferro, který je známý z působení v Divadle Mír či komediální a improvizační skupiny Tři tygři. Její součástí je i populární herec Štěpán Kozub.
Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ
Foto: PernštějnLove