Keltský skanzen potřebuje pomoct…
Chrudimsko – Už skoro 20 let působí v Nasavrkách spolek Boii, který se nejen vrací ke keltským tradicím a svátkům, ale také postupně buduje rekonstrukci keltského oppida, která je inspirována nálezy v nedalekých Českých Lhoticích i na dalších místech v Čechách. Jeho zástupci se sešli tento týden se dvěma radními Pardubického kraje, Romanem Línkem a Alexandrem Krejčířem a starostou Nasavrk Milanem Chvojkou přímo v keltském areálu, aby probrali možnou pomoc v těžké situaci, ve které se spolek kvůli covidu ocitl.
Lidé znají hlavně Lughnasad
Pardubický kraj aktivity spolku Boii sleduje a podporuje už mnoho let. Asi tou nejviditelnější akcí jsou oslavy svátku Lughnasad, ze kterého se stal dokonce několikadenní keltský festival hojnosti a přátelství. Na něj přijíždí do Nasavrk každoročně několik tisíc lidí nejen z Čech, ale i dalších zemí. Festival byl v minulých letech zařazen mezi nejvýznamnější akce kraje do dokumentu Tvář kraje.
Spolek nemohl čerpat covidové dotace
Skutečnost, že spolek vznikl na amatérské bázi, a archeoskanzen nezřizuje ani, město, kraj nebo ministerstvo kultury, přináší Zemi Keltů v době covidu velké problémy. Nedosáhne na klasické covidové dotace a ani nemá žádný příjem. Přestože dočasně propustil všechny pracovníky, musí platit minimálně údržbáře. K tomu dokončuje velký projekt domu náčelníka a další menší projekty. Práce dělají často členové dobrovolnicky, ale část je dodavatelská.
„Myslím, že dneska z té původně dobrovolnické poloamatérské aktivity tady máme téměř profesionální instituci. Domluvili jsme se na oficiální spolupráci s našimi muzei, abychom pomohli zaručit odbornou úroveň archeoskanzenu, a v Radě Pardubického kraje budeme hledat cesty, jak jim alespoň částečně pomoci překonat toto kritické období," uvedl náměstek hejtmana Roman Línek. Zároveň spolku doporučil v tuto chvíli utlumit další investice a hned, jak to půjde, se intenzivně věnovat práci s cílovými skupinami.
„Keltský archeoskanzen se stal za dobu své existence trvalou součástí turistické mapy Pardubického kraje. V našem kraji je skutečně ojedinělým ale podobně jako třeba boudaři na Králicku, jsou i tady do značné míry závislí na ochotě a nadšení dobrovolníků. Budeme se proto snažit jim pomoci s propagací ve spolupráci s Destinační společností Východní Čechy," slíbil radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.
Co nového čeká návštěvníky
V keltském městečku se letos na jaře pilně pracuje. „Právě dokončujeme Dům náčelníka, což je taková „luxusní" stavba, kterou představíme začátkem sezóny. Nyní tam probíhají dokončovací práce, střechu přijedou udělat řemeslníci z Maďarska. Stavba mohla vzniknout díky podpoře Pardubického kraje a města Nasavrky. Letos bude v tomto domě k vidění i výstava k 10 letům od založení skanzenu, kde se návštěvníci seznámí s tím, jak to všechno vzniklo. Také se chystáme otevřít nový Hostinec U dubového Kelta, která nabídne potřebné zázemí návštěvníkům i účastníkům akcí a v patře také prostor pro skupinové programy pro školy," prozradil Ondřej Vojtíšek, který nyní předsedá spolku Boii.
Země Keltů
Projekt Země Keltů v sobě spojuje návštěvu více míst v okolí. Kromě skanzenu je to i expozice v nasavrckém zámku, která brzy dozná modernější podoby, a skutečné zbytky oppida v Českých Lhoticích. Tato místa spojuje naučná stezka, na které najdete i rozhlednu Boiku.
Zdroj a foto: Pardubický kraj