Klientům Alzheimercentra Pardubice pomáhají s terapií speciální panenky…

Pardubice – Speciální terapeutické panenky stimulující smyslové vnímání pomáhají v Alzheimercentru Pardubice právě lidem trpícím nevyléčitelnou Alzheimerovou nemocí. Jde o moderní léčbu demence, která se v zařízení velmi osvědčila i přesto, že každý pacient je specifický.

„Využíváme je při stimulaci i našich reminiscenčních terapií, při kterých pracujeme se vzpomínkami na období, kdy se klient cítil šťastný, potřebný a užitečný. Často to bývá rodičovství a období, kdy děti našich klientů byly malé," vysvětluje ředitelka Alzheimercentra Eva Kunátová Holečková. Podle ní se často stává, že klienti v důsledku svého onemocnění hledají své potomky, čekají na ně, a to přesto, že ve skutečnosti jsou jejich děti již dávno dospělé. Když je klienti nemůžou najít, trpí pak často úzkostí. Právě v těchto případech používají v centru panenky. „Jsou oblíbené mezi klientkami, ale překvapivě i klienty," dodává ředitelka Alzheimercentra Pardubice Eva Kunátová Holečková.

Panenky jsou měkké, vyrobené z různých materiálů jako je písek, pěnová hmota. Musí být příjemné na dotek. "Lze ji doplnit i o tlukoucí srdíčko. Panenka má záměrně neutrální výraz v obličeji. Pokud by se například výrazně usmívala, může to klient vnímat tak, že se mu vysmívá. Jsou klientky, které se o panenku celý den starají, chovají ji, oblékají a snaží se ji třeba krmit," upřesnila ředitelka zařízení.

Díky práci s panenkami dochází u klientů k prokazatelnému pozitvnímu vývoji jejich zdravotního stavu. Zlepšuje se u nich komunikace, snižuje napětí, úzkost nebo agrese. "U klientů, kteří špatně komunikují se nám povedlo zkvalitnit komunikaci směrem k nám. Klienti nám na panence mohou ukázat například i to, co je trápí nebo bolí," vysvětluje Eva Kunátová Holečková. Cena jedné panenky dosahuje výše až pěti tisíc korun.

Zdroj a foto: Alzheimercentrum Pardubice