Kontroly únikových her jsou v Pardubickém kraji v plném proudu…

KRAJ – V návaznosti na tragickou událost v Polsku, kde došlo ke ztrátám na životech při provozování únikové hry, byly zahájeny kontroly únikových her i v Pardubickém kraji. Kontrolovaným subjektem budou právnické osoby a podnikající fyzické osoby.

Únikové hry nemají v naší republice dlouhou tradici a s ohledem na specifický charakter těchto her je účelem požárních kontrol celkové zmapování průběhu nejrůznějších forem her.

V Pardubickém kraji bylo zjištěno zatím 14 provozovatelů únikových her. Z toho 8 v okresu Pardubice, a po 2 subjektech na ostatních územních odborech. „Je možné, že oficiální počet provozovatelů bude jiný, protože někdo může mít hru tzv. „na černo", někdo naopak s danou provozovnou dávno skončil," upřesňuje mjr. Ing. Kateřina Shejbalová, vedoucí pracoviště prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení na územním odboru Pardubice, HZS Pardubického kraje.

Kontroly byly v těchto dnech zahájeny v Pardubicích, ostatní okresy mají kontroly naplánované v průběhu následujících dvou měsíců.

Podstatou únikových her bývá uzamčení účastníků hry v daném prostoru, v některých případech i jejich připoutání, svázání, zakrytí očí šátkem apod. Při kontrole je kladen zvláštní důraz na způsob zajištění úniku hráčů z prostor, kde hra probíhá. „Hráčům musí být umožněno opuštění prostor únikové hry i bez pomoci osob zvenčí. Únik hráčů, který by byl závislý pouze na osobě, která hru kontroluje (roommaster), nebude považován za zajištění trvalé volnosti únikových cest. Ověření úniku z prostor, kde hra probíhá, musí být provedeno v reálných podmínkách hry," doplňuje mjr. Ing. Kateřina Shejbalová.

Maximální důraz je kladen na vyhodnocení volného úniku osob z hrací místnosti do bezpečného prostoru a omezení používání potenciálních iniciačních zdrojů požáru. Kontroly jsou zaměřeny i na soulad skutečného stavu s účelem užívání stavby, kdy nedostatky jsou ohlašovány stavebním úřadům. Současně je záměrem projednat výsledky s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR a případně v součinnosti stanovit metodická pravidla pro tento druh podnikání při řešení problematiky uvádění staveb do užívání, příp. nutnosti provedení změny v užívání dokončené stavby.

Během provedených kontrol již byly odhaleny závady. Lze říci, že žádný z kontrolovaných objektů neprošel bez problémů. „Nejčastěji se zatím setkáváme s tím, že kontrolovaný subjekt nemá danou provozovnu zkolaudovanou pro účely únikové hry. Dále to je chybějící revize na elektroinstalaci a elektrické spotřebiče. Některé otvory (zpravidla dveře), které původně sloužily pro únik osob, byly zmenšené v rámci simulace nějaké hry, což je špatně," říká kontrolor por. Aleš Janda, DiS., z územního odboru Pardubice HZS Pardubického kraje.

„Do dnešního dne byly provedeny na území okresu Pardubice tři požární kontroly subjektů, které provozují tyto únikové hry. Další kontroly budou probíhat v následujících týdnech i na ostatních okresech v Pardubickém kraji," doplnil plk. Mgr. Miloslav Vašák z krajského ředitelství HZS Pardubického kraje.

Kontrolovány jsou:

Doklady, dokumentace a informace, potřebné k provedení kontroly. Dokumentace o začlenění do kategorie činností. Označení nouzových (únikových) východů, směrů úniků. Trvale volně průchodné komunikační prostory, které jsou součástí únikových cest. Umístění a přístupnost přenosných hasicích přístrojů, jejich provozuschopnost. Požárně bezpečnostní zařízení – provozuschopnost, přístupnost.  Preventivní požární prohlídky. Dodržování technických podmínek a návodů vztahujících se k požární bezpečnosti výrobků nebo činností.

Cílem kontroly je vyhodnotit stav plnění určených povinností na úseku požární ochrany při provozování únikových her s důrazem na zajištění volného úniku osob, volné průchodnosti komunikačních prostor a používání elektrických, plynových a jiných spotřebičů. Při kontrole je kladen důraz na zajištění úniku osob z prostorů při konání hry.

Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje