Koronakrize nezastavila představení inovativních projektů v Pardubicích…

Pardubice – V minulém týdnu se v Pardubicích sešly nové podnikatelské projekty a záměry, které měly za cíl přesvědčit porotu o inovativnosti a jedinečnosti svého řešení. Kromě toho také měly příležitost zjistit, jak projekt prezentovat a jak zvýšit svou úspěšnost na trhu. Finále soutěže proběhlo v náhradním termínu po rozvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru.

Cílem soutěže s názvem PARÁDNÍ NÁPAD, který odkazuje na nově budovanou značku „Parádní kraj", bylo vyhledat nové podnikatelské projekty a poskytnout jim příležitost zkonzultovat svá řešení a získat nové zkušenosti a případné obchodní partnery a investory. Vyhlášení proběhlo za přítomnosti náměstka primátora Jana Mazucha a zastupitele města Pardubic a Pardubického kraje Jana Procházky. Odbornou porotu tvořili Lenka Čílová (ředitelka soutěže, PowerHUB), Richard Červenka (Pardubický podnikatelský inkubátor) a Jan Vyskočil (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy).

„Jsem velmi potěšena, že se nám podařilo soutěž dokončit. Hledání PARÁDNÍHO NÁPADU bylo vyhlášeno již v listopadu 2019 a před závěrečným Bootcampem přišla koronakrize. Počkat s pokračováním soutěže a oddálit vyhlášení bylo dobré rozhodnutí. I když část soutěže probíhala online, nic se nevyrovná fyzickému setkání a mít možnost nahlédnout více pod pokličku projektům. Cílem soutěže PARÁDNÍ NÁPAD bylo aktivně vyhledat, podpořit a proškolit mladé inovátory. K mému překvapení jsme se sešli s velmi zajímavými lidmi a našli více zajímavých nápadů, než mohlo být oceněno", uvedla Lenka Čílová

Vítězem v kategorii „Nejlepší Projekt" se stal Juraj Atlas, spoluzakladatel firmy Liftago, s projektem Milues. Jeho cílem je motivovat obyvatele měst, aby nechávali svá auta doma a k dojíždění využívali kombinaci veřejné hromadné dopravy a taxi služby. Výsledkem pro uživatele je ušetření nákladů díky měsíční předplacené službě, z které budou zároveň profitovat i dopravci.

kategorii „Nejlepší inovace" uspěl Tomáš Vlach s mobiliářem Levitee. Jedná se o inteligentní lavičku, která slouží všem ke krátkodobému posezení při cyklostezkách, parcích a na turistických zastaveních. Uživatelům s mobilními zařízeními nabízí variabilní funkcionality, nezávisle na napojení na energie. Umožňuje prezentovat zajímavosti ze svého okolí (např. nejbližší památky) a je zhotovena z trvanlivých materiálů se snadnou údržbou a velmi nízkou cenou.

paradni napad
« z 5 »

Dále byla udělena „Cena Pardubického Podnikatelského Inkubátoru", kterou získala Lucie Částková se společenskou hrou Olá. Smyslem hry je bourat mezilidské bariéry spojením dvou světů – světa nevidomých lidí a světa lidí bez postižení. Olá pomůže lépe pochopit nevidomé, vcítit se do jejich pocitů, podporuje tak empatii každého hráče. Hraje-li člověk s osobou s postižením, prožijí společný zážitek a vytváří se mezi nimi jedinečné spojení.

V neposlední řadě byly také oceněny studentky Střední školy potravinářství a služeb Pardubice Viktorie Švarcrová a Jana Kučerová, které si odnesly titul „Nejlepší studentský projekt Pardubického kraje". Jejich nápadem je ušetřit lidem cestu do obchodu umístěním automatů s žárovkami a svítícími předměty po sídlištích a obcích s non-stop dostupností. Zároveň nabízí řešení, kam se starými svítícími předměty díky umístění recyklačních kontejnerů vedle těchto automatů.

Soutěž podnikatelských záměrů PARÁDNÍ NÁPAD zorganizovala společnost PowerHUB www.powerhub.cz a Pardubický podnikatelský inkubátor (PINK) www.p-pink.cz, ve spolupráci s ostatními regionálními partnery (Krajská hospodářská komora, město Pardubice a Pardubický kraj, Univerzita Pardubice) a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy. Soutěžící si odnesli ceny v hodnotě více než 300.000 Kč a nejlepší projekt také možnost představit se v Tel Aviv na veletrhu startupů.

Pardubický podnikatelský inkubátor (P-PINK) podporuje zejména začínající podnikatele v jejich rozvoji formou poskytování zázemí (sdílené kanceláře, virtuální sídlo, zasedací místnosti), speciálními programy pro podnikatele (mentoring) a veřejnými vzdělávacími a networkingovými akcemi.

PowerHUB je společnost zaměřující se na transfer technologií zejména v oblastech ICT, Energetiky a Městské mobility. Je partnerem Evropského Institutu Inovací a Technologií – EIT Urban Mobility a více jak 10 let vyhledává a podporuje zajímavé startupy.

Zdroj a foto: Pardubický kraj