Kotlíkové dotace letos zamíří mezi nízkopříjmové občany. Už nyní je možné podat „předběžnou" žádost…
KRAJ – Pardubický kraj se stejně jako ostatní kraje připravuje na další vlnu kotlíkových dotací, které budou v tomto případě určené pro žadatele s nižšími příjmy na výměnu kotle na pevná paliva nesplňujícího 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj. Vyhlášení výzvy v Pardubickém kraji na předkládání žádostí o kotlíkovou dotaci je plánováno na květen 2022. Aktuální jistá částka pro kraj činí 88,5 milionu korun s tím, že při vyšším zájmu může být navýšena.
„Aktuálně připravovaná výzva kotlíkových dotací je oproti těm předchozím specifická v tom, že není určena plošně všem občanům, ale pouze těm, kteří spadají do nízkopříjmové kategorie. V těchto případech musí platit, že průměrný čistý roční příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun, což znamená 14 242 korun na osobu a měsíc s tím, že žadatelem může být vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti, v níž dochází k výměně kotle, který zároveň v rodinném domě, bytu nebo trvale obývané stavbě pro rodinnou rekreaci trvale bydlí," uvedl radní pro evropské fondy a regionální rozvoj Ladislav Valtr.
Zájemci o kotlíkovou dotaci, kteří spadají mezi výše uvedené oprávněné žadatele o kotlíkovou dotaci, mohou provést předběžnou registraci na webové stránce kotlíkových dotací www.pardubickykraj.cz/kotlikove-dotace. Všem zaregistrovaným zájemcům bude v okamžiku vyhlášení výzvy zasláno upozornění.
Kotlíkové dotace jsou v Pardubickém kraji poskytovány od roku 2016 a od samého počátku o ně byl velký zájem. „Od první výzvy, která byla vyhlášena v lednu 2016, jsme v tuto chvíli na kotlíkových dotacích rozdělili téměř 630 milionů korun pro více jak 5 800 žadatelů," uvedl hejtman Martin Netolický. U prvních kol podávali občané žádosti o dotaci osobně na krajském úřadu. Následně bylo v rámci usnadnění procesu přistoupeno k elektronickému podávání. „Stejně jako v předchozích případech se i v tomto kole budou žádosti podávat elektronicky přes webovou aplikaci s následným doložením listinné verze žádosti na adresu Krajského úřadu Pardubického kraje. Žadatelé budou mít navíc k dispozici podrobný návod na vyplnění a podání žádosti," uvedl hejtman Martin Netolický.
Výše podpory pro jednoho žadatele je nastavena na mimořádných až 95 procent ze způsobilých výdajů, zároveň však bude omezena maximálním limitem dle typu nového zdroje tepla. „V případě plynového kondenzačního kotle je maximální limit 100 tisíc korun, u kotle na biomasu a tepelného čerpadla pak 130 tisíc korun," vysvětlil radní Ladislav Valtr s tím, že veškeré dostupné informace včetně kontaktů na pracovníky krajského úřadu jsou uvedeny na adrese www.pardubickykraj.cz/kotlikove-dotace.
Šanci získat kotlíkovou dotaci mají také další žadatelé, kteří nespadají mezi nízkopříjmové. Pro ty je k dispozici program Nová zelená úsporám. Poskytovatelem dotace je Státní fond životního prostředí.
Zdroj a foto: Pardubický kraj