Kouzlo řemeslných učebních oborů: Kadeřnice…
Pardubice – Kadeřnické řemeslo je jedním z oborů, kterému nehrozí, že by někdy úplně vymřelo. Někoho, kdo se umí ohánět s nůžkami, vytvoří na hlavě pěkný střih, vylepší barvu nebo učeše na společenskou událost, potřebuje někdy každý z nás. Zhruba čtyřicet takových absolventů každoročně odchází ze Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích.
Tato škola kromě oborů zaměřených na chemii, ochranu a bezpečnost nabízí tříletý učební obor Kadeřník. „Základem oboru je praktická příprava, během které se žáci učí základní úkony, získávají znalosti o úpravě vlasů a je jim umožněn první kontakt s klientem. Teorie je zaměřená především na péči o vlasy, účesovou tvorbu, zdravovědu a profesní komunikaci," přiblížil obor ředitel školy Jan Ptáček.
Kadeřnice a kadeřníci se nejprve učí na takzvaných cvičných hlavách, později stříhají ve školním kadeřnickém salónu, kam zavítá až stovka klientů týdně. Salón se nachází v objektu školy na adrese Poděbradská 94 a je určený pro běžnou veřejnost. Samozřejmou součástí studia je i možnost účasti na exkurzích a soutěžích. „Letos jedna z našich žákyň přivezla první místo z mezinárodní soutěže Koruna kreativity 2018, a to v disciplíně Dámský společenský účes," podotkla zástupkyně ředitele pro odborný výcvik Petra Hojková.
V těchto dnech skládají žákyně a žáci závěrečné zkoušky, po jejichž úspěšném absolvování získají výuční list. „V praktické části musí předvést, že umí klasický pánský střih, nemůžou však využít strojek, pouze nůžky. Dále musí zvládnout dámský účes, tedy střih, barvení vlasů a konečnou úpravu. Třetím úkolem je vytvoření společenského účesu na předem dané téma," vysvětlila Petra Hojková s tím, že letos žáci tvořili ve stylu pin-up. Chybět u závěrečných zkoušek nemůže ani konečná kalkulace služeb a vystavení účtenky.
„Přeju letošním absolventům oboru kadeřník, aby se jim podařilo úspěšně nastartovat profesní kariéru. Kadeřníků sice studuje na krajských školách relativně dost, na trhu práce je jich ale stále nedostatek. Zahájení vlastního podnikání v tomto oboru totiž bohužel vyžaduje vysoké vstupní náklady na pořízení a vybavení salonu,"podotkl radní Bohumil Bernášek.
Zdroj a foto: Pardubický kraj