Kraj by mohl finančně pomoci s dalšími úpravami hradu Lanšperk…

Orlickoústecko – Jednou z dominant Orlickoústecka je hrad Lanšperk, jehož vlastníkem je od roku 1922 obec Dolní Dobrouč. S jejím starostou Pavlem Šislerem a jednatelem Sboru pro záchranu hradu Lanšperka Radimem Duškem jednal ve čtvrtek o možnostech dalších úprav zříceniny hradu hejtman Martin Netolický. Ten přislíbil, že kraj je připraven podpořit sanační práce na vybraných částech hradu, který je především v letních měsících oblíbenou destinací pěších, ale i cykloturistů.

„Lanšperk bezpochyby patří nejen k okolí Ústí nad Orlicí, ale celému našemu kraji. Právem je také zapsán na seznam kulturních památek. Společně s obcí a spolkem se budeme snažit pokračovat v záchranných pracích především na jihovýchodním nároží a hradním paláci. V tuto chvíli je nutné stanovit rozsah nutných zásahů a domluvit se na finančních možnostech obce a krajského rozpočtu,"uvedl hejtman Martin Netolický.

Hrad Lanšperk se nachází nedaleko Ústí nad Orlicí. Byl postaven ve druhé polovině 13. století. Stavba je v Čechách ojedinělým typem tzv. plášťového hradu, což znamená, že hrad neměl věž a hlavní tíhu obrany zajišťovala pouze obvodová hradba. V roce 1622 získali hrad Lichtenštejnové, avšak ten byl již v té době pustý. Postupně došlo k rozebírání zdiva hradu k výstavbě domků v nedaleké vsi. Hrad Lanšperk patřil Lichtenštejnům až do roku 1922, kde se při první pozemkové reformě stala zřícenina hradu majetkem obce Dolní Dobrouč, k níž Lanšperk od roku 1976 správně náleží. Do současnosti se dochovala severní část plášťové zdi a opevnění, část klenutých sklepních prostor paláce a ve skále vylámaný příkop. Zřícenina hradu je dnes volně přístupná.

08 Z jednani
« z 11 »

Zdroj a foto: Pardubický kraj